“Nuk iu konvenonte patriotave të Beogradit në Prishtinë”, Naim Miftari: Ja pse u vra Fehmi Agani

Politika

“Nuk iu konvenonte patriotave të Beogradit në Prishtinë”, Naim Miftari: Ja pse u vra Fehmi Agani

Nga: N. Sh. Më: 6 maj 2022 Në ora: 20:24
Fehmi Agani

Më 6 maj 1999, është dita kur para 23 viteve, policia kriminale e Serbisë, e vran e pushkatuan në mënyrë mizore Akademikun Fehmi Agani, atdhetarin dhe politikanin e paepur për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

23 vjetorin e vrasjes së Aganit e ka kujtuar edhe ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari.

Miftari thekson se, Agani ishte ideatori dhe organizatori i grupeve të para ushtarke që morën pjesë në Shqipëri e ku pastaj lindi edhe UÇK-ja.

“Ideatori organizatori i grupeve të para ilegale të organizuara që bën ushtrime ushtarake në Shqipri në vitet 1991 ku nga ata luftar pastaj lindi vet UÇK-ja e Adem Jasharit, Salih Çekut, Zahir Pajazitit përkrahësi krysor i kryngritjes së armatosur në Kosovë”, pohon Miftari.

Ai shton se prandaj edhe u vra nga forcat serbe.

“Prandaj edhe u vra nga forcat e shtetit serb, nuk i konvenonte asesi Beogradit as disa patriotavE që i la pas shteti serb në Prishtinë që Fehmi Agani ta pret lirinë i gjallë siç ndodhi i njëjti rast si me dëshmorin e kombit Ukshin Hotin”, shton ai.

“I përjetshëm qoftë kujtimi për këta dëshmor, kolosë për këta largpamësa e burrështetasë që i pati Kosova!”, përfundon Naim Miftari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat