Aleksandër Vuçiq mund të merr ‘goditje’ të fuqishme nga SHBA-ja dhe BE-ja

Politika

Aleksandër Vuçiq mund të merr ‘goditje’ të fuqishme nga SHBA-ja dhe BE-ja

Nga: N. Sh. Më: 21 shtator 2022 Në ora: 23:03
Aleksandar Vuçiq

Tashmë në dialogun e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, më nuk po flitet për çështje teknike sikurse në të kaluarën, por për një marrëveshje përfundimtare dhe gjithëpërfshirëse, e që për qëllim ka edhe njohjen e shtetit të Kosovës nga Serbia.

Mirëpo, Serbia e udhëhequr nga Aleksandër Vuçiqi, i cili është piun i Vladimir Putinit, ka e bërë më të vështirë që kjo marrëveshje të arrihet në mandatin e tij.

Megjithatë, trysnia ndërkombëtare, mund t’ia ul kokën Vuçiqit, dhe ta bëjë që të ndryshojë qëndirmin e tij karshi Kosovës.

Tashmë dihet qartë se Vuçiqi është përkrahës i madh i Rusisë, ku edhe doli kundër BE-së dhe SHBA-së në lidhje me sanksionet kundër kryekriminelit Vladimir Putin, pas luftës që po zhvillon në Ukrainë.

Megjithatë, Serbia me pak sanksione të BE-së dhe ShBA-së, do ta ulte kokën dhe do të pranonte çkado që do t'i servohej në tavolinë.

Për këtë çështje, ish-zëvendësministri i MPB-së dhe eksperti i sigurisë, Hajrullah Tërnava, thotë se, ai mund të izolohet nga BE-ja dhe SHBA-ja.

Sipas tij, është e mundshme të ndodh kjo, por ai shton se ka mundësi që mund të jetë edhe një marrëveshje top sekret, e fshehur në tavolinën e Brukselit, nga Këshilli i Ministrave të BE-së.

“Duke pasur parasysh gjendjen ekzistuese, mbajtja peng e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës dhe kushtëzimet e njëpasnjëshme nga ana e bashkësisë ndërkombëtare, BE-së në veçanti, shihet ashiqare që është e ndërlidhur drejtpërdrejtë me dialogun Kosovë-Serbi, dhe e ndikuar skajshmërisht nga kjo e fundit”, thotë ai.

Sipas tij, këtë të vërtetë nuk e kanë thënë liderët paraprakë shtetërorë, dhe nuk po e thonë as këta aktualë, sepse ende në lojë është mundësia e bisedimeve dhe mundësia e njohjeve reciproke mes këtyre dy shteteve.

“Prandaj edhe kjo është një lojë e kurdisur, por kjo është loja e fundit që po e bafason lidershipin në pushtet, ngjashëm me "Kalin e Trojës"”, pohon ai.

Ai pohon se, situata e tanishme që po ndodh me luftën e Rusisë në Ukrainë, dhe përkrahja e Serbisë për Rusinë, mund të ketë një hap tjetër nga BE-ja dhe ShBA-ja.

“Tani bota demokratike është e bashkuar dhe i ka edhe tjerat kombinime si zgjidhje të çështjes së pavarësisë së Kosovës, e sidomos hapjes së dyerve drejt BE-së për Kosovën, dhe nëse Serbia ende do të hezitojë për njohjen e Kosovës, atëherë ShBA, me shtetet demokratike, do t’i deyrojnë pesë shtetet që s’e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, që ta njohin atë, dhe Kosova do ta fitojë liberalizimin e vizave si dhe anëtarësimin në BE, kurse Serbia do të ballafaqohet me këtë kusht”, thotë Tërnava.

Ai shton se, Serbia do të duhet të vendosë për vendimin e saj për ta njohur pavarësinë e Kosovës, dhe nëse nuk e ndërmerr atë vendim, ajo do të mbetet edhe ashtu e vetmuar në Evropë, duke e përkrahur Rusinë.

“Prandaj krejt kjo situatë që po mbetet e heshtur, tanimë është koha që, në të ardhmen jo të largët të zgjidhet, dhe të sqarohet, të merret vendim i qartë nese don që edhe Serbia t’i bashkëngjitet BE-së pa pengesa, sepse në të kundërtën edhe ardhmëria e Serbisë do të komplikohet, dhe ajo do të izolohet nga shtetet e tëra të BE-së”, përfundon Hajrullah Tërnava.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat