Bashkëluftëtari i Sali Çekajt i kundërpërgjigjet Fatos Klosit: Trego si e koordinuat vrasjen e Ahmet Krasniqit

Politika

Bashkëluftëtari i Sali Çekajt i kundërpërgjigjet Fatos Klosit: Trego si e koordinuat vrasjen e Ahmet Krasniqit

Petrit Rudi Nga Petrit Rudi Më 5 dhjetor 2022 Në ora: 21:02
Fatos Klosi

Fatos Klosi, ish kreu i Shërbimit Informativ të Shqipërisë, njeherit i akuzuari kryesor publikisht për atentatin ndaj ish Ministrit të Mbrojtjes së Kosovës, Ahmet Krasniqi, në një intervistë të dhënë së fundi, ka deklaruar se Brigada e FARK-ut ishe dorëzuar në Koshare, pasi ata nuk e kishin në mendje luftën.

“Po të flasim për luftën që tentuan ta bëjnë ata, unë ta them që nuk tentuan me e bë luftën. E kisha shumë të qartë që ishte një ushtri e Qeverisë së Kosovës që quhej FARK dhe që kishte 3-4 baza në Shqipëri, të cilët meqenëse lufta filloi nën emrin e UÇK-së, mbanin uniformat e UÇK-së, të cilët me uniforma kishin qejf me dalë nëpër Tiranë, dhe natyrisht neve në atë periudhë nuk na leverdiste hiç që ata të dilnin me uniformat e UÇK-së nëpër Tiranë. Na bënte përshtypje që ata kishin më shumë oficerë se sa ushtarë”. Ata po përgatiteshin për luftë, por asnjëherë nuk e kishin në mendje. Pastaj, nëse e mbani në mend ngjarja në Koshare. U futën më në fund, e kaluan kufirin si e kaluan, dhe pas tre ditësh u dorëzuan. Një brigadë e tërë i dorëzoi armët. Brigada e FARK-ut që u fut, nuk ia di emrin, se mbaj në mend, por kjo është fakt. Ka qenë komandat Tahir Zemaj i asaj brigade”, deklaroi Klosi.

Por ndaj deklaratave të Fatos Klosit, ka reaguar ashpër Saim Tahiraj, ish bashkëluftëtar i heroit të kombit, Sali Çekaj.

Image
Saim Tahiraj, ish bashkëluftëtar i heroit Sali Çekaj

 

“Paska dalur prapë ky në skenë Korbi i Zi dhe me shpifjet e tij monotone që sjellë vetëm momente trishtuese skenash. Po përpiqet t'i arsyetojë veprimet e tija që vetëm kob i sollën popullit shqiptar në Kosovë. Kësaj radhe ky korb i zi krrakëllamën e transmetoi përmes emisionit të Adnan Merovcit duke hedhur vrerë të zi mbi FARK-un dhe komandantëve institucional. Në kohën që ky drejtonte SHISH-in, ndodhën ngjarjet më tragjike për popullin shqiptar në Kosovë, u vra Ministri i Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqi në mes të Tiranës. Në vend që ta zbardhte këtë vrasje makabre, e mbuloi me arsyetimin e mungesë faktesh. Tani, 22 vite pas vrasjes së ministrit Krasniqi, pa fije turpi përpiqet ta hëdhë fajin diku tjetër, në vend që ta tregon të vërtetën të cilën e din shumë mirë”, thotë Tahiraj për “Bota sot”.

Sipas tij, Fatos Klosi qëllimisht e ngatërron kolonel Tahir Zemajn me betejën e Koshares, pasi ishte pikërisht Zemaj komandanti që udhëhoqi betejën e lavdishme të Loxhës.

“Duke dezinformuar në vazhdimësi me shumë të pavërteta, përpiqet ta ulë famën e komandantëve që fituan betejat më të lavdishme të Loxhës dhe Koshares. Qëllimisht i ngatërron këto. Komandant Tahir Zemaj i cili komandoi dhe sa ishte gjallë edhe vet e komentoi Betejën e Loxhës dhe me sukses doli fitues, tani ky far sherifi, në një formë mbrojtës i krimit, qëllimisht e ngatërron me Betejën e Koshares. Betejën më të suksesshme të Koshares e cila është edhe krenaria jonë, e paraqet si humbje dhe dorëzim pas tri ditëve. Derisa edhe vetë komandantët kriminel serbë e pranojnë humbjen dhe tmerrin që pësuan në Betejën e Koshares, dhe të Loxhës, madje duke e krahasuar edhe me Vietnamin, ky fatkeq nga Tirana e paraqet si humbje!”, shprehet Tahiraj.

Sipas tij, oficerët e FARK-ut gjatë luftës ishin gjithmonë në front përballë armikut serb.

“Korbi i Zi krejt i verdhë në fytyrë, sigurisht nga skenat shtesë të mbytjeve që i din, duke thënë se oficerët dhe ushtarët e FARK-ut të veshur me uniformën e UÇK-së shëtitshin nëpër Tiranë dhe asnjëherë nuk shkuan në luftë. Ka pasur ministra në Tiranë edhe para dhe pas tij që e vërteta mbi luftën e Kosovës, i ka kompromentuar përgjithmonë. Nuk shtjerret energjia mbi të vërtetën, aq më pak kur disave ju pikojnë duart gjak.. Oficerët e FARK-ut, me uniformën e UÇK-së e cila ishte pjesë përbërëse e FARK-ut, nuk shëtitshin në Tiranë, ata ishin brenda në KOSOVË duke luftuar fyt për fyt me armikun. Në betejat e Loxhës, Lukës, Carrabregut, Koshares e shumë beteja të tjera të lavdishme, të komanduara nga komandantë të lavdishëm si: Adem Ukëhagjaj, Sali Çekaj, Rrustem Bruqi, Tahir Zemaj, Agim Çelaj, Agim Ramadani, Rrustem Berisha, Ukë Bytyçi, Smajl Hajdari, Isuf Haklaj, Skender Rexhahmetaj, komandant Drini e shumë e shumë të tjerë. Paska njohuri ky për ta? Dioptria jote shehë vetëm përmes syzave të LPK-së dhe Xhavit Halitit”, thekson Saim Tahiraj për “Bota sot”.

Më tej, edhe Saim Tahiraj e ka drejtuar gishtin drejt Fatos Klosit, si njeriu kryesor për atentatin ndaj kolonel Ahmet Krasniqit.

“Ky tullumnac më mirë është të tregoi se si i bastiset objektet e MMRK në Tiranë dhe si i torturuat oficerët dhe ushtarët e tyre? Si e organizuat pusinë ndaj eskortës së Ministrit Krasniqi? Pse i ndaluat makinat tjera që e shoqëronin Ministrin Krasniqi? Pse e liruat vetëm makinën e Ministrit Krasniqi për të shkuar te gjelati i tij që e priste te banesa e tij? Të gjitha këto ishin mirë të organizuara, të koordinuara nga SHISH-i që ju e drejtonit”, deklaron Tahiraj.

“Korbat e Zi jetojnë zakonisht në vendet e vetmuara dhe dihet si ushqehen dhe kur duan të dërdëllisen zgjedhin lisa të tharë dhe të vetmuar. Ti sot zgjodhe studion dhe emisionin e Adnan Merovcit, fatkeqësisht. Krrakëllimat e Korbave të zi sjellin vetëm kob. Nuk asht e drejt, as elasticitet, asnjë kompromis, e as i Merovcit që belbëzon, që e din dhe këto tema të ndjeshme kanë përmbysur dhe do të përmbysin secilin që guxon ti shtrembëroi këto të vërteta që u lanë në gjak”, përfundon për “Bota sot”, Saim Tahiraj, ish bashkëluftëtar i heroit Sali Çekaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat