“Këtë e pa e gjithë bota”, “Delja e zezë” nga Kosova në Serbi, Bytyçi: Ata që mallkuan Kurtin u detyruan të djersitin Vuçiqin!

Politika

“Këtë e pa e gjithë bota”, “Delja e zezë” nga Kosova në Serbi, Bytyçi: Ata që mallkuan Kurtin u detyruan të djersitin Vuçiqin!

Nga: N. Shaqiri Më: 6 qershor 2023 Në ora: 14:35
Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiq

Profesori ndërkombëtar Enver Bytyçi, thotë se nuk ka pa deri më tani absurditet më të madh se ajo që ndodhi në veri të Kosovës.

Kjo pasi, sipas tij, kryeministri i Kosovës është mallkuar pasi vendosi që kryetarët e komunave shqiptare në veri të Kosovës, t’i dërgojë nëpër komuna që të kryejnë detyrën e tyre zyrtare.

Profesori thekson se, Kurti u mallkau duke se pse nuk i futi kryetarët nga dritarja por nga dera.

“Ditën që hynë kryetarët në zyrat e veta në komunat e veriut të Kosovës dhe kur serbët çetniko-sandriste dhunuan policinë, gazetarët dhe ushtarët e KFOR-it, pati mallkim për kryeministrin e Kosovës. Dhe mallkimi erdhi për çfarë? Pse nuk i fute kryetarët e zgjedhur nga dritarja, por i fute nga dera?! Nuk kisha parë absurditet më të madh ta kërcenosh një vend me sanksione dhe të përpiqesh te delegjitimosh institucionet e tij për kaq gjë!”, thotë profesor Bytyçi.

Ai shprehet se, bandat e presidentin serb Aleksandër Vuçiq qëlluan e mjete të forta e me armë ushtarët e KFOR-it.

Profesori thtoë se këtë që ndodhi atje e pa e gjithë bota.

“Por fatmirësisht bandat e Aleksandër Vuçiq nuk munden ta fshehin intrigen! Ata qëlluan me mjete të forta dhe madje edhe me armë ushtarët e KFOR-it. Këtë e pa e gjithë bota! Dhe kësisoj opinioni publik mori vesh se kush ishte "delja e zezë"!”, shton ai.

E pas kësaj që ndodhi atje, Bytyçi thekson se, ata që e mallkuan kryeministrin Kurti u detyruan ta bëjnë të djersitet presidenti serb Vuçiq.

Ai shton se tash “delja e zezë” nga Kosova ka shkuar në Serbi, ndërsa Kurti arriti të dëshmojë të drejtën e Kosovës.

“Prej ketij momenti ata që mallkuan Albin Kurtin u detyruan ta bëjnë të djersitë Alksandër Vuçiqin. "Delja e zezë" nga Prishtina tani është ne Beograd. Edhe nëse ka bërë ndonjë gabim, Albin Kurti ia doli ta dëshmojë të drejtën e Kosovës!”, potencon tutje ai.

Profesor Bytyçi ka edhe një lutje për kryeministrin Kurti.

Ai kërkon që Kurti të mësoj sikurse presidenti historik Ibrahim Rugova.

“Vetëm për një gjë i lutem zotit Kurti! Të mësojë nga Ibrahim Rugova. Le të qëndrojë në bindjet e veta të majta, por kur vjen puna për Kosovën ta ketë si shembull Doktor Rugovën. Qe do të thotë, këmbëngulje e vendosmëri si ai. Këtë e ka zoti Kurti. E njëkohësisht i duhet qetësi, maturi dhe gjakftohtësi si Rugova! Atehërë edhe Albini, edhe shqiptarët le të rrinë të qetë, se asgjë nuk e gjën Kosovën!”, përfundon profesori Enver Bytyçi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat