Avokati shqiptar zbulon prapavijën: Ja çfarë po qëndron pas mbajtjes sekret të draft-statutit të Asociacionit!

Politika

Avokati shqiptar zbulon prapavijën: Ja çfarë po qëndron pas mbajtjes sekret të draft-statutit të Asociacionit!

Nga: M.H Më: 29 nëntor 2023 Në ora: 21:07
Spartak Ngjela

Draft-statuti i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, nuk është bërë publike ende, kjo me kërkesë të ndërkombëtarëve.

Kryeministri Kurti tha para deputetëve të Kuvendit të Kosovës se përfaqësuesit e “pesëshes së madhe” i kanë kërkuar garanci se nuk do ta publikojë draft-statutin për t’i shmangur “keqpërdorimet”.

Ai theksoi se mund ta paraqesë vetëm vlerësimin e tij politik, dhe se beson se dokumenti sqaron situatën në lidhje me njohjen e Kosovës.

E në lidhje me këtë çështje në një bashkëbisedim për “Bota sot”, ka folur Spartak Ngjela.

Ai tha që fakti që po mbahet sekret ka dy anë, diçka antishqiptare apo janë duke e bindur Beogradin ta njoh Kosovën.

Avokati më tej thekson që pavarësia e Kosovës është fakt i shkruar dhe se tjera gjëra nuk kanë vlerë historike.

“Fakti që mbahet sekret diçka antishqiptare ka brenda tij; ose janë duke bindur Beogradin për të njohur realitetin historik.

Megjithatë duhet parë kur të botohet normalisht.

Por na duhet të theksojmë se...

Qeveria dhe Kuvendi i Kosovës kanë filozofinë e tyre të rrënjosur te Pavarësia e Kosovës, pavarësi kjo e fituar në një Luftë Botërore, ku forca ushtarake e NATO-s me vendim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, bombardoi Beogradin dhe çliroi shtetin e Kosovës.

Ky është gjykimi absolut i kësaj kohe. Të tjerat janë fjalë pa asnjë vlerë historike”, u shpreh avokati Spartak Ngjela për “Bota sot”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat