Kërcënimet për vrasjen e Kurtit, eksperti austriak ngre alarmin – zbërthen detaje nga skenari serb, përmend edhe Rusinë!

Politika

Kërcënimet për vrasjen e Kurtit, eksperti austriak ngre alarmin – zbërthen detaje nga skenari serb, përmend edhe Rusinë!

Nga: A.M. Më: 12 shkurt 2024 Në ora: 16:35
Albin Kurti

Së fundi, vëmendje të madhe morën raportimet për planifikim të një atentati ndaj kryeministrit Albin Kurti.

Kurti u kërcënua me vrasje, për këtë arsye u vendosen edhe masa të rrepta sigure gjatë qëndrimit të tij në Shkup.

Burime të besueshme nga institucione të sigurisë në Kosovë, thanë për televizionin publik se me të marrë informacionin, institucionet e sigurisë së Kosovës i kanë njoftuar institucionet relevante në Shkup

“Menjëherë janë bërë grupe të përbashkëta pune, të cilat kanë qenë të dislokuara në gjithë Shkupin, dhe veçmas në perimetrin e lokacionit ku ka qëndruar Kurti”, theksoi burimi.

E për këtë, u deklarua edhe kryeministri Albin Kurti, ku tha se këto kërcënime vijnë nga Beogradi zyrtar.

Kam mësuar se ka shumë kërcënime nga individë e struktura që kanë rrënjët e tyre në Beogradin zyrtar. Mirëpo unë sapo erdha nga Shkupi, nuk jam ndjerë i rrezikuar, veçse kam parë shumë forca policore të cilët u kujdesen për mbledhjen në Shkup”, u shpreh ai.

E për këtë çështje, në një prononcim për “Bota sot” foli eksperti austriak, Gunther Fehlinger.

Image
Gunther Fehlinger.

Së pari, u shpreh se Serbia dëshiron të krijojë një pretekst për ta nisur luftën, ku “vrasjen e Kurtit” e sheh si provokimin e përsosur për realizimin e skenarit të saj.

“Serbia do luftë ripushtuese. Për të shmangur hakmarrjen masive amerikane që bllokon luftën e ardhshme, Serbisë i duhet një arsyje e besueshme për luftë.

Ngjashëm me vrasjen e Franz Ferdinandit në vitin 1914, ato qarqe të fuqisë sekrete në Rusi dhe Serbi që e duan këtë luftë, u duhet një provokim i madh dhe një lloj 11 shtatori që e shtyu Amerikën në luftën në Afganistan dhe Irak.

Vrasja e Kurtit është provokimi i përsosur që sigurisht do të çojë në një reagim të dhunshëm kundër serbëve në Kosovë, duke krijuar “rast perfekt” për të filluar luftë, me Serbinë që të ndërhyjë duke pretenduar se do rë shpëtojë serbët në Kosovë.

Ata janë duke e përgatitur publikun në Serbi që prej 2 vitesh ose që nga viti 2012 për atë skenar”, deklaroi eksperti austriak.

Po ashtu, Fehlinger vlerëson se plani për vrasjen e Kurtit mbështetet në strategjinë e KGB-së ruse, këtu përmendi edhe vrasjet e Franz dhe Massoud.

“Vrasja e Kurtit është pjesë e strategjisë klasike të prerjes së kokave të përdorura nga KGB-ja dhe përfaqësuesve të saj për të vrarë liderin e forte, përpara një ndërhyrjeje të madhe për t'i vënë armiqtë e tyre në luftë dhe për t'i paralizuar ata pikërisht në momentin kur lidershipi i fortë nevojitet më shumë. Vrasja e princit të kurorës Franz, një lider dinamik ndërsa Franz Josef ose vrasja e Massoud, 2 ditë para 11 shtatorit janë shembulli më i mirë i komploteve të tilla të prerjes së kokës që funksionuan shumë mirë për komplotistët.

Kosova me Kurtin do të ishte në kaos për muaj me radhë, me një opozitë të ndarë dhe dhunë të mundshme ndëretnike. Prandaj, kërcënimi është shumë real”, theksoi ai.

Krahas kësaj, eksperti austriak kujtoi edhe disa vrasje dhe incidente në të kaluarën, përmes të cilave shteti serb nxiti trazira dhe dëmtoi shqiptarët.

“Por vrasja e Kurtit është vetëm një nga skenarët e mundshëm për të nxitur luftën.

E mbani mend masakrën e Pandave në Pejë 1999? Shërbimi Sekret Serb vret të rinjtë serbë për të krijuar mundësi lufte.

E mbani mend vrasjen e lumit Ibër nga UDB-ja serbe që provokoi trazirat e shqiptarëve në vitin 2004, e cila dëmtoi aq shumë reputacionin e shqiptarëve të Kosovës dhe është absurde nga Serbia edhe sot e kësaj dite për propagandën e tyre?

Incidente të tilla të tmerrshme që do të krijohen nga operativët e sekretit serb dhe rus janë shumë më logjike dhe më të mundshme. Është jetike që të përgatitet publiku për të qëndruar i qetë dhe jo për të kërkuar drejtësi në mënyrë të dhunshme, përgjigja duhet të jetë nga shteti dhe në një mënyrë të llogaritur”, nënvizoi Fehlinger.

Në vazhdim, ai kërkoi që Kosova të jetë e përmbajtur ndaj provokimeve të Serbisë, derisa foli për mundësinë e një provokimi terrorist.

“Mos harroni se Bashkimi Sovjetik, Gent Osëald vrau John F Kennedy me shumë gjasa me urdhër të Chrutschtov, liderit të çmendur të Bashkimit Sovjetik, i cili më pas u “hoq shpejt” pas këtij veprimi të pamatur. Por, udhëheqja e SHBA vendosi të mos akuzonte Bashkimin Sovjetik për vrasjen e Presidentit të tyre në mënyrë që të shmangte shpalljen e luftës kundër Bashkimit Sovjetik dhe zhvillimin e një lufte bërthamore të pafitueshme.

Kosova duhet të tregojë një përmbajtje të ngjashme edhe nëse Kurti vritet ose një provokim i ngjashëm tragjik terrorist kryhet nga Serbia.

Serbia është ushtri më e fortë kështu që Kosova do të humbasë plotësisht pa ndërhyrjen ushtarake të NATO-s, SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, e cila duhet të vijë shumë shpejt për të pasur ndikim”, shpjegoi ai.

Në vazhdim, Fehlinger kërkoi nga mediat dhe qeveria që ta përgatisin opinionin publik, në rast të ndonjë lufte.

“Mënyra më e mirë për t'u përgatitur që një rast lufte të neutralizohet është të diskutohet më parë në media për këtë strategji serbe dhe ruse dhe të përgatitet publiku që të qëndrojë i qetë dhe të kuptojë se, çfarëdo që do të ndodhë në 4 javët e ardhshme është një provokim nga Rusia dhe Serbia. Pavarësisht refleksit për hakmarrje, publiku i Kosovës duhet të qëndrojë i qetë dhe çelësi është dokumentimi i krimeve nga Serbia dhe mbështetja perëndimore për Kosovën në mënyrë që serbët të mos kenë pretekst për luftë”.

Në vazhdim, eksperti austriak, kërkoi nga Kurti që të deklarohet publikisht dhe t’iu bëj thirrje qytetarëve për qetësi dhe mos nxitje të luftës.

Ai konsideron se kur Serbia të kuptojë se vrasja e Kurtit nuk do të çojë në luftë, Serbia nuk do të përpiqet ta vrasë përsëri.

“Mënyra më e mirë është që tani kryeministri Kurti të bëjë një deklaratë në publik në lidhje me atë se çfarë do të ndodhë me pozitën e kryeministrit nëse Serbia arrin ta vrasë atë dhe t’i bëj thirrje opinionit për qetësi, në mënyrë që Kosova të mos provokohet në luftë edhe kur të vrasë Kurtin.

Është gjithashtu mënyra më e mirë për të shpëtuar jetën e tij, pasi kur Serbia të kuptojë se vrasja e Kurtit nuk do të çojë në luftë, Serbia nuk do të përpiqet ta vrasë përsëri, por do të përpiqet të gjejë një pretekst tjetër për fillimin e një luftë të ardhshme në Ballkanit. Ndërkohë që bota është e hutuar në Ukrainë dhe Izrael dhe në Jemen dhe Serbi, ekstremistët e konsiderojnë këtë dritaren e tyre unike të mundësive për planin shekullor për të pushtuar Kosovën dhe Bosnjën. Mos kini dyshime se do të përpiqen tani nëse shohin se Perëndimi është shpërqëndruar dhe ata mund të sajojnë një arsyje për luftë”, potencoi ai.

Ndër të tjera, Fehlinger parashikoi se 5 javë të vështira e presin përpara Kosovën, derisa kërkoi kujdes që të mos futemi në kurthin e “luftës”.

“Më mirë të përgatiteni tani dhe të shmangni luftën gjatë 4 javëve të ardhshme.

Sapo Rusia të hyjë në krizë të plotë pas zgjedhjeve të vjedhura që do të vijnë më 17 mars 2024, batica në Ukrainë dhe në Ballkan do të ndryshojë, Rusia do të humbasë dhe ne do të fitojmë. Vetëm ne duhet të shmangim Serbinë që të krijojë kërdi gjatë 5 javëve të ardhshme.

Mbaje qetësinë Kurti dhe qetësinë Kosovë dhe përgatitu me qetësi dhe publikisht për 5 javët më të këqija që do të vijnë.

Ne duhet ta frenojmë agresionin serb tani. Nuk duhet të biem në kurthin e “luftës”!” – përmbylli Gunther Fehlinger për “Bota sot”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat