Biserko e zbulon emrin: Kjo politikane e ndaloi ndarjen e Kosovës në 2019; Perëndimi pajtohet me heqjen e dinarit, por ky është problemi

Politika

Biserko e zbulon emrin: Kjo politikane e ndaloi ndarjen e Kosovës në 2019; Perëndimi pajtohet me heqjen e dinarit, por ky është problemi

Nga: A.Zh Më: 28 shkurt 2024 Në ora: 09:58
Sonja Biserko

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko, ka deklaruar se marrëveshja e Brukselit e vitit 2013, ngeci kur vëmendja u zhvendos në ndarjen e Kosovës. Ajo ka thënë për gazetën “Bota sot” se ndarjen e Kosovës e ndaloi ish-kancelarja gjermane Angela Merkel, teksa zbuloi se marrëveshjen e kishte përkrahur edhe ish-shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini.

“Marrëveshja e Brukselit, e nënshkruar në vitin 2013, në fakt ia pranoi Kosovën, Prishtinës. Përderisa një pjesë e konsiderueshme e marrëveshjes është zbatuar, progresi ngeci kur vëmendja u zhvendos në ndarjen e Kosovës, një nocion i mbështetur nga disa qarqe ndërkombëtare. Edhe komisionerja Mogherini u pajtua me një ndryshim në formatin e dialogut. Vetëm në vitin 2019 Merkel e ndaloi marrëveshjen pothuajse të arritur. Kjo tregon angazhim të pamjaftueshëm të SHBA-së dhe BE-së në avancimin e pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës, brenda dhe jashtë”, ka thënë Biserko.

Duke komentuar për çështjen e dinarit në Kosovë, ajo ka pohuar se Perëndimi pajtohet me vendimin e institucioneve të Kosovës, mirëpo problemi është te koha. Sipas saj, Perëndimi po i nënshtrohet edhe një herë Beogradit, duke e njohur potencialin e tij për destabizilim.

“Aktualisht, qeveria e Kosovës fokusohet vetëm në zbatimin e marrëveshjeve të nënshkruara, si për targat e veturave, ndonëse pa sinkronizim me afatin kohor të komunitetit perëndimor. Heqja e dinarit në veri të Kosovës paraqet një hap logjik drejt arritjes së sovranitetit të plotë të brendshëm. Ndërsa Perëndimi pajtohet, koha mbetet një pikë mosmarrëveshjeje.

Megjithatë, lind pyetja: kur është koha e duhur për SHBA-në dhe BE-në? Siç qëndrojnë gjërat, gjithçka i nënshtrohet edhe një herë Beogradit, duke parashikuar rreshtimin e tij me Perëndimin.

Vetëm pas incidentit në Banjska, Perëndimi e kuptoi urgjencën e aspektit të sigurisë, i cili tani ka përparësi mbi të gjitha shqetësimet e tjera. Duke njohur potencialin e Beogradit për destabilizim, Perëndimi i jep përparësi masave të sigurisë”, është shprehur më tej Sonja Biserko.

Ajo ka folur edhe për seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila u thirr së fundmi nga Serbia, teksa ka theksuar se objektivi kryesor i Beogradit, është kthimi i Kosovës nën ombrellën e OKB-së.

“Beogradi ka manovruar me zgjuarsi për ta vendosur Kosovën në agjendën e Këshillit të Sigurimit. Objektivi përfundimtar është kthimi i Kosovës nën ombrellën e OKB-së, duke shfrytëzuar mbështetjen jo vetëm nga Rusia dhe Kina, por edhe nga shumë vende të tjera. Kjo trajektore është shqetësuese dhe kërkon vëmendje të zellshme. Për më tepër, Rusia ruan status quo-në e Kosovës për të forcuar argumentin e saj për mbrojtjen e integritetit territorial të Serbisë”, ka thënë Biserko.

Ndaj, për këtë ajo ka kërkuar që meqë është “i vetëdijshëm për këtë dinamikë, Perëndimi duhet ta trajtojë çështjen e veriut të Kosovës me vëmendje dhe ambicie të shtuar për të parandaluar dominimin e politikave malinje ruse”. Sipas saj, “nënvlerësimi i qëllimeve të tyre do të ishte i rrezikshëm”.

Ajo në fund ka kërkuar që, meqë serbët në veri “pengje të Beogradit” janë në situatë të pafavorshme, Prishtina të tregojë kujdes dhe konsideratë ndaj tyre.

“Serbët në Kosovë janë pengje të politikës së Beogradit, të sakrifikuar përkrah serbëve të tjerë në rajon. Mbrojtja e serbëve në vendet fqinje nga Beogradi e përkeqëson gjendjen e tyre, duke u përafruar me qëllimin e Beogradit për të përjetësuar narrativën e rrezikimit të tyre.

Megjithatë, Prishtina duhet të tregojë kujdes dhe konsideratë ndaj serbëve në veri. Beogradi ka penguar integrimin serb në Kroaci, Bosnje dhe Kosovë, duke kërkuar një taksë të rëndë. Objektivisht, serbët janë në një pozitë të pafavorshme, duke kërkuar mençuri dhe durim nga shqiptarët”, ka shtuar Biserko për "Bota sot".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat