Tenisti rus refuzon të komentoj luftën ndaj Ukrainës

Tenis

Tenisti rus refuzon të komentoj luftën ndaj Ukrainës

Më: 26 mars 2022 Në ora: 12:26
Tenisti rus refuzon të komentoj luftën ndaj Ukrainës

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës është një nga temat më aktuale në shtypin botëror dhe sigurisht një ngjarje e përmasave të tilla do të reflektohej edhe në botën e sportit.

Sanksionet ndaj Rusisë janë shtrirë edhe në këtë fushë, ndërsa kombëtarja dhe klubet ruse janë të pezulluara e nuk mund të marrin pjesë në kompeticionet e UEFA-s dhe FIFA-s, ndërsa sportistët e fushave të tjera veç futbollit, e kanë të ndaluar aktualisht të përfaqësojnë vendin e tyre dhe mund të garojnë si të pavarur.

Ndërkohë, shumë prej sportistëve rusë kanë ndarë opinionin e tyre duke kundërshtuar politikat e ndjekura nga presidenti Vladimir Putin, megjithatë ka edhe nga ata të cilët mendimin e tyre nuk preferoj ë ta ndajnë publikisht. Kjo është edhe zgjedhja që ka bërë tenisti Daniil Medvedev, i cili ka theksuar se opinionet i ndan vetëm me familjen.

“Në jetë është pak e vështirë të flasësh mbi atë që është e drejtë dhe atë që nuk është e drejtë. Unë kam mendimet e mia dhe i ndaj me familjen time dhe aty edhe pse mund të mos jemi dakord, sërish nuk asgjë nuk bëhet e madhe”, u shpreh numri dy i botës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat