Favoritët kalojnë në raundin tjetër

Tenis

Favoritët kalojnë në raundin tjetër

Më: 24 maj 2022 Në ora: 13:08
Favoritët kalojnë në raundin tjetër

Kanë vijuar ndeshjet e raundit të parë të turneut Grand Slam të “Roland Garros”-it në tenis, i cili aktualisht po zhvillohet në Paris.

Shumë nga takimet janë lënë në mes për shkak të shiut, që e kanë bërë të pamundur zhvillimin normal të tyre. Gjithsesi, Novak Gjokovic, numri 1 në botë, ka avancuar më tej, pas fitores 3-0 (6-3, 6-1, 6-0) ndaj japonezit Joshihito Nishioka. Me të njëjtin rezultat, fiton edhe spanjolli Rafael Nadal, që mundi australianin Xhordan Tompson (6-2, 6-2, 6-2 rezultati i seteve).

Një biletë për më tej siguron edhe kroati Marin Çiliç dhe britaniku Kameron Nori, ndërkohë që është eliminuar Stanislas VaVrinka.

Në konkurencën e femrave, spikat fitorja e 19-vjeçare britanike Ema Radukanu, që mundi 2-1 çeken Linda Noskova (6-7, 7-5, 6-1). Ndërkohë është befasi eliminimi i estonezes Anet Kontaveit (numri 5 në botë), që u mund 2-0 nga australiania Alja Tomljanoviç.

Avancon më tej edhe ish-numri 1 në botë, tenistja gjermane Anzhelik Kerber.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat