​Ish-ylli i tenisit Boris Becker lirohet nga burgu në Mbretërinë e Bashkuar

Tenis

​Ish-ylli i tenisit Boris Becker lirohet nga burgu në Mbretërinë e Bashkuar

Më: 15 dhjetor 2022 Në ora: 17:15
Boris Becker

Boris Becker, një kampion gjashtë herë Grand Slam në tenis për meshkuj, u lirua nga një burg në Mbretërinë e Bashkuar për t'u kthyer në Gjermaninë e tij të lindjes, tha avokati i tij të enjten.

Në një deklaratë, Christian-Oliver Moser tha se Becker "u lirua nga paraburgimi në Angli dhe u nis për në Gjermani sot".

Moser shtoi se 55-vjeçari "vuajti dënimin e tij dhe nuk i nënshtrohet asnjë kufizimi penal në Gjermani".

Ish-kampioni i Wimbledon, Australian Open dhe US Open, Becker kreu tetë muaj nga dënimi i tij prej dy vitesh e gjysmë. Ai u burgos në prill për fshehjen e pasurive në falimentimin e tij në 2017.

Ish-numri 1 i botës jetonte në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 2012.

Gjatë karrierës së tij në tenis, Becker fitoi gjashtë tituj Grand Slam, duke përfshirë tre kampionate Wimbledon në 1985, 1986 dhe 1989.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat