Italia e dërgon para kohe në shtëpi Serbinë provokuese

Tenis

Italia e dërgon para kohe në shtëpi Serbinë provokuese

Më: 26 nëntor 2023 Në ora: 08:55
Novak Gjokoviq

Italia e ka eliminuar Serbinë në kuadër të “Davis Cup”, apo siç njihet ndryshe Kampionati Botëror i Tenisit.

Këtë të shtunë, italianët triumfuan ndaj serbëve me rezultat 2-0 në sete.

Fillimisht Serbia kaloi në epërsi në gjysmëfinale kur Miomir Kecmanoviq mundi Lorenzo Musettin 6-7 (7-9) 6-2 6-1.

Por Sinner tregoi klasin e tij duke mposhtur Novak Gjokoviqin 6-2 2-6 7-5 dhe barazoi rezultatin.

Më pas Sinner dhe Lorenzo Sonego mundën Gjokoviqin dhe Kecmanoviin 6-3 6-4 në dyshe për të siguruar një fitore me plot emocion.

Italia në finale do të ballafaqohet me Australinë, sfidë e cila do të zhvillohet gjatë kësaj të diele.

Përndryshe, tenistët serbët edhe kësaj radhe provokuan me këngë nacionaliste kundër Kosovës.

Madje, “Davis Cup” fshiu videot e tyre që kishte publikuar, pasi këngët me të cilat hynin në ndeshje tenistët serbë, ishin të karakterit nacionalist.

Në lidhje me këtë ka reaguar edhe Federata e Tenisit e Kosovës, e cila ka paralajmëruar se do të bëjë ankesë në institucionet përkatëse.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat