Finale dramatike, Franca kampion olimpik

Volejboll

Finale dramatike, Franca kampion olimpik

Nga: Kemajl Goca Më: 7 gusht 2021 Në ora: 18:09
Finale dramatike, Franca kampion olimpik

Ekipi francez i volejbollit mundi Rusinë në ndeshjen finale të Lojërave Olimpike – “Tokyo 2020”.

"Trekolorët" treguan lojë superiore, duke fituar medaljen e artë olimpike. 

Një finale dramatike e cila zgjati në pestë sete, Franca triumfoi me rezultat 3:2 (25:23, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12) kundër rusëve. 

Në fillim të këtij dueli, volejbollistët e Francës ishin vazhdimisht ofensivë dhe konkretë, fituan setin e parë (25:23). 

Një lojë tjetër e shkëlqyer e francezëve, solli epërsinë në 2:0 (25:17).

Sidoqoftë, në setin e tretë, rusët treguan lojë të mirë po ashtu edhe në të katërtin, duke i fituar dy setet e radhës me 21:25 dhe barazohet rezultati 2:2. 

Në setin e fundit përkatësisht në tai-brek, volejbollistët francezë triumfuan me 15:12 dhe rezultat të përgjithshëm 3:2.

Për Francën është fitore e shumëpritur, historike dhe qershia mbi tortë, medalja e artë olimpike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat