Gjinovci mburret me të arriturat e vitit 2021, synon edhe më shumë

Volejboll

Gjinovci mburret me të arriturat e vitit 2021, synon edhe më shumë

Më: 30 dhjetor 2021 Në ora: 18:29
Gjinovci mburret me të arriturat e vitit 2021, synon edhe më shumë

Bahri Gjinovci, kryetar i Federatës së Volejbollit të Kosovës, është i kënaqur me të arriturat e sportit skofiar për vitin 2021, duke pretenduar se viti 2022 do të jetë edhe më i bereqetshëm.

Gjinovci tha se volejbolli gradualisht po rritet në vendin tonë dhe po ashtu iu janë besuar edhe disa aktivitete evropiane që do të organizohen në Kosovë. 

“Federata e Volejbollit të Kosovës gjatë vitit 2021 ka qenë pjesëmarrëse, nikoqire dhe organizatore  e eventeve të ndryshme, ku kanë gjetur përfshirje të gjitha grupmoshat dhe kategoritë në aktivitete.

Gjatë vitit që lamë pas, theks dhe vëmendje të veçantë kanë pasur eventet dhe organizimet si: Kualifikimet për Kampionatin Evropian (femrat); Kosova, nikoqire e Kampionatit Ballkanik në Volejboll U20 (meshkuj).

Pjesëmarrja në Kampionatin Evropian Beach; volleyball nga grupmosha U20 (meshkujt) në Turqi, pjesëmarrja e Kombëtares së Kosovës në Kampionatin Evropian në Beach Volley U18 (femra) në Slloveni.

Pjesëmarrja e Kombëtares së Kosovës në Kampionatin Evropian Beach Volley U18 (meshkuj) në Slloveni; Kosova, nikoqire e Kampionatit Ballkanik në Beach Volley U20 (meshkuj). Kosova, nikoqire e Kampionatit Ballkanik në Beach Volley U20 (femra); Kosova, nikoqire e Kampionatit Ballkanik në Beach Volley U22 (meshkuj); osova, nikoqire e Kampionatit Ballkanik në Beach Volley U22 (femra). Pjesëmarrja e volejbollisteve kosovare në turnetë e Beach Volley në Turqi, Velipojë dhe Tetovë.

Padyshim një prej eventeve më të rëndësishme të volejbollit të Kosovës në përgjithësi ishte arritja historike e gjyqtarit Istref Elezaj, i cili u bë gjyqtari i parë nga Kosova që certifikohet nga CEV për ndarje të drejtësisë në ndeshjet ndërkombëtare.

Për të nënvizuar dhe përforcuar bashkëpunimin me Federatën Shqiptare të Volejbollit, gjithashtu gjatë vitit 2021 u organizua 'Kupa e Pavarësisë' në konkurrencën e meshkujve dhe femrave, ku morën pjesë nga dy ekipe nga Kosova dhe Shqipëria.
Sa i përket kampionatit nacional për grupmoshat e reja, në gara morën pjesë rreth 60 ekipe të ndryshme, të cilat garuan me përkushtim e maturi. Vitin 2022 po e fillojmë me lajme jashtëzakonisht të mira, teksa së fundmi Kosova u konfirmua si nikoqire e ndeshjeve të Grupit E të Kampionatit Evropian.

Në këtë grup, veç Kosovës, garojnë edhe Holanda, Sllovakia dhe Azerbajxhani, me ndeshjet që do të zhvillohen mes datave 19 dhe 23 maj.

Me insistimin e FVK-së, Kosova gjithashtu ka fituar të drejtën për organizimin e ndeshjeve të Kampionatit Evropian U19 (femrat) në Grupin I ku, përveç 'Dardaneve', do të garojnë Turqia, Estonia dhe Hungaria. Përballjet luhen mes datave 7 dhe 11 prill 2022”, ka shkruar Gjinovci.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat