Kosova renditet e 2-ta në botë me me medalje Olimpike në xhudo

Xhudo

Kosova renditet e 2-ta në botë me me medalje Olimpike në xhudo

Më: 30 korrik 2021 Në ora: 08:43
Kosova

Kosova është vendi më i suksesshëm në xhudo pas Japonisë.

Kosova renditet e dyta në top 10 vendet e para për medalje në kuadër të sportit të xhudos në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Në vendin e parë në botë renditet Japonia me tetë medalje të arta, dy të argjendta dhe një të bronztë.

Vendin e dytë e mban Kosova me dy medalje të arta.

Franca renditet në vendin e tretë me një të artë, tri të argjendta dhe një të bronztë, kurse vendi i katërt mbahet nga Gjeorgjia me një të artë dhe dy të argjendta.

Më poshtë keni listën e plotë të 10 vendeve më të suksesshme në “Tokyo 2020”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat