​Viti 2021, vit i Distria Krasniqit

Xhudo

​Viti 2021, vit i Distria Krasniqit

Më: 20 dhjetor 2021 Në ora: 15:37
Distria Krasniqi

Pas suksesit të madh të arritur në Lojërat Olimpike ku e fitoi medaljen e artë si dhe së fundi u shpall edhe xhudistja më e mirë në botë, Unioni Evropian i Xhudos ia ka kushtuar një shkrim të veçantë xhudistes së Kosovës Distria Krasniqi duke e cilësuar vitin 2021 si viti i saj.

Pas një viti të bujshëm xhudo, rikthimi në një turne të kompletuar, duke parë kampionatet evropiane dhe botërore në rrjedhë të plotë si dhe një lojë olimpike të shumëpritur në shtëpinë e xhudos, sigurisht që do të jetë një vit për t'u mbajtur mend, dhe tani edhe më shumë për atletët që hyjnë në vitin 2022 si të parët në këtë sport.

Arritja e pozitës numër një të renditjes në botë nuk është e lehtë, por Evropa mund të mburret me arritje shumë të mëdha.

“Numërimi mbrapsht për vitin e ri ka nisur për Distria Krasniqin e Kosovës. Në moshën 26-vjeçare, ajo mund të festojë vitin 2021 si vitin e saj, duke grumbulluar 6820 pikë, pas medaljes së artë olimpike nuk është aspak e pabesueshme”, fillon shkrimi dedikuar Krasniqit.

“Ndihem shumë i lumtur dhe krenar për veten që përfundova këtë vit si kampion olimpik dhe numër një në renditjen botërore, është një ndjenjë e mrekullueshme që puna e palodhur më në fund dha rezultat”, ka thënë ai.

Ajo tashmë ka bërë kalimin nga kategoria 48 në 52 kg gjatë Grand Slam-it në Baku, duke testuar ujërat dhe ka performuar në garat për medalje të mëdha. Krasniqi i bashkohet bashkëlojtareve të saj dhe kampioneve olimpike Majlinda Kelmendi (2016) dhe Nora Gjakova (2021) në listën e heroinave të Kosovës.

Ekipi i Kosovës që nga dje ka edhe një arsye tjetër për të festuar trajneri Driton Kuka po ashtu është votuar si më i miri në botë.

“Ndihem i sigurt dhe më i qetë tani pas këtij viti të mrekullueshëm që kam pasur, do të punoj shumë për të pasur të njëjtën performancë në -52 kg si në -48 kg dhe do të përpiqem të shijoj më shumë atë që po bëj. I uroj të gjithëve që viti 2022 të jetë një vit i mbarë me shëndet, lumturi dhe suksese!”, ka thënë Kuka.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat