“Judoinside” lartëson Kosovën: Pa histori të gjatë, por...

Xhudo

“Judoinside” lartëson Kosovën: Pa histori të gjatë, por...

Nga: K. G. Më: 10 gusht 2022 Në ora: 20:56
Ilustrim

Kosova ka tri medaliste të arta olimpike, Majlinda Kelmendin, Nora Gjakovën dhe Distria Krasniqin, të gjithë nga sporti i xhudos. 

“Kosova? Ka mjaft vende që mund të pretendojnë të plotësojnë vendin e fundit në listën tonë. Megjithatë, ai që kemi zgjedhur nuk ishte një emër i lidhur normalisht me artet marciale. Kjo ndryshoi në Lojërat Olimpike 2020, kur Kosova fitoi dy medalje të arta.

Ky komb i vogël ballkanik u pranua në organizmin Olimpik vetëm në vitin 2014, pasi kishte arritur pavarësinë disa vite më parë.

Ata kanë fituar tre medalje të arta në total, dhe të gjitha vijnë nga xhudoja.

Ecuria mbresëlënëse filloi në vitin 2016, kur Majlinda Kelmendi mori medaljen e parë të artë të vendit nga Brazili në kategorinë - 52 kg. Katër vjet më vonë, ata fituan medaljet e arta të dyta dhe të treta, të gjitha në garat e femrave.

Është interesante se konkurrentët kryesorë të vendit vijnë të gjithë nga qyteti i Pejës, i cili është shtëpia e të pesë pjesëmarrësve të tyre në lojërat e 2020.

Kampionati Botëror i Xhudos 2021 ishte më zhgënjyes, me Kosovën që fitoi vetëm një medalje bronzi.

Me një popullsi prej më pak se dy milionë dhe pa histori të gjatë të xhudos, performancat e tyre të fundit kanë qenë të jashtëzakonshme.

Natyrisht, mbetet për t'u parë nëse Kosova mund ta ndërtojë këtë fillim të fortë dhe të vendoset si një nga vendet lidere në të ardhmen e xhudos”, shkruan mes të tjera në faqen e “Judoinside”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat