COVID-19: Zvicra zgjeron listën e saj të vendeve në rrezik, mësoni a bën pjesë Kosova

Zvicra

COVID-19: Zvicra zgjeron listën e saj të vendeve në rrezik, mësoni a bën pjesë Kosova

Më: 4 dhjetor 2020 Në ora: 17:42
Foto ilustrim

Zvicra serish ka zgjeruar listën e saj të vendeve në rrezik. Nga mesi i dhjetorit, shtetasit e pesëmbëdhjetë vendeve, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kroacinë dhe Portugalinë, do të duhet të respektojnë një karantinë dhjetë-ditore kur të hyjnë në Zvicër, njoftoi sot OFSP nga Berna, ne te cilën listë nuk figuron Kosova dhe Shqiperia, raporton gazeta zvicerane në gjuhën shqipe “Le Canton27.ch”.

Zvicra edhe një herë po zgjeron listën e saj të vendeve në rrezik. Nga mesi i dhjetorit, shtetasit e pesëmbëdhjetë vendeve, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kroacinë dhe Portugalinë, do të duhet të respektojnë një karantinë dhjetë-ditore kur të hyjnë në Zvicër.

Disa shtete, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kroacia ose Portugalia janë shtuar në listë. Disa shtete, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kroacia ose Portugalia janë shtuar në listë.

Maqedonia e Veriut, Serbia Sllovenia, Polonia, San Marino, Gjeorgjia, Hungaria, Jordania dhe Lituania,  janë shtuar gjithashtu në këtë listë, tha të Premten Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). Siç po shihet nga kjo listë aty nuk figuron fare Kosova dhe Shqiperia.

Ata bashkohen me Andorrën, Luksemburgun dhe Malin e Zi, të cilat tashmë ishin atje. Në fuqi nga 14 dhjetori Udhëtarët nga rajonet italiane të Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia dhe Veneto gjithashtu do të duhet të respektojnë një karantinë nëse hyjnë në Zvicër.

E njëjta gjë vlen në Austri për Tokën e Carinthia dhe Styria. Tashmë ekzistonte një detyrim izolimi për rajonet e Austrisë së Epërme dhe Salzburgut, si dhe për Territorin Përtej Detit të Polinezisë Franceze. Sidoqoftë, Republika Çeke është hequr nga kjo listë. Dispozitat e reja hyjnë në fuqi në 14 Dhjetor.

Në fund të tetorit, lista përfshinte akoma më shumë se 60 vende në rrezik dhe shumë zona në rajonet fqinje me Zvicrën. Përballë një numri të madh të çështjeve në Zvicër, Këshilli Federal ka vendosur që të ndryshojë rrënjësisht kursin.

Që atëherë, qeveria ka vendosur në listë vetëm ato vende ose rajone numri i rasteve për 100,000 banorë mbi 14 ditë tejkalon atë të Zvicrës me më shumë se 60. Aktualisht, kjo vlerë është 596 në të gjithë Zvicrën. Rritja e numrit të rasteve Numri i rasteve pozitive sot qëndron në 344,497, sipas llogaritjes së Zyrës Federale të Shëndetit Publik (OFSP). Kjo korrespondon me një rritje prej më shumë se 4,000 rastesh nga dje. Gjatë 24 orëve të fundit, janë identifikuar gjithsej 27,425 raste.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat