Spitalet e Zvicrës në kërkim të stafit mbështetës, ofrojnë bonuse dhe shpërblime prej 8,000 frangash

Zvicra

Spitalet e Zvicrës në kërkim të stafit mbështetës, ofrojnë bonuse dhe shpërblime prej 8,000 frangash

Nga: M.L. Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 10:37
Të hënën, Spitali Universitar i Bazelit kërkoi mbështetje të përkohshme mbi bazën e pagës për orë përmes Twitter dhe duke thirrur faqen e tij të internetit.

Të hënën, Spitali Universitar i Bazelit përmes medieve sociale kërkoi mbështetës të përkohshëm në bazë të pagës për orë, shkruan 20 minuten.ch transmeton Bota Sot. Ne nuk po kërkonim vetëm staf infermieror të trajnuar, por edhe njerëz pa formim infermieror, të cilët do të merrnin aktivitete ndihmëse të infermierisë për të lehtësuar presionelin në reparte.

Shkak i kërkimit të personelit të përkohshëm është shtimi i numrit të rasteve me Covid. Javën e kaluar janë regjistruar 1318 raste të reja në kantonin Basel-Stadt.

Sipas Caroline Johnson, zëdhënëse e medias për USB-në, nevoja për mbështetje të përkohshme varet nga mënyra se si zhvillohen gjërat gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm. "Për momentin ne jemi mirënjohës për çdo mbështetje," tha Johnson. Stafi shtesë do të vendoset kur të jetë i nevojshëm dhe sipas kualifikimeve të tyre. “Ne morëm shumë reagime dhe aplikime në përgjigje të thirrjes sonë. Ne jemi të lumtur për këtë”, tha Johnson. Në valën e parë, Spitali Universitar i Bazelit u mbështet në staf shtesë, të punësuar përkohësisht.

“Shumica e pacientëve nuk janë të vaksinuar”

“Stresi në spital rritet. Presioni në situatën e shtratit është i lartë dhe na u desh të zgjeronim repartin tonë Covid-19”, tha Johnson për 20 minuta. Aktualisht në spitalin universitar po trajtohen 38 persona për shkak të infektimit me koronavirus. “Shumica e pacientëve të shtruar në spital nuk janë të vaksinuar. Numri më i ulët i pacientëve të vaksinuar në trajtim spitalor janë personat që janë ose të imunosupresionuar ose më të vjetër ose që nuk janë “përforcuar” pas gjashtë muajsh”, tha zëdhënësja e medias.

Sipas Johnson, njëmbëdhjetë nga 38 personat në kujdesin spitalor janë në kujdes intensiv. Nga këta njëmbëdhjetë pacientë të kujdesur intensivisht, dy janë nga Basel-Stadt; pjesa tjetër e njerëzve erdhën nga kantonet e tjera.

Klinika josh stafin me një shpërblim

Një fushatë speciale ka nisur edhe Grupi Hirslanden. Një poster në klinikën Hirslanden në Cyrih thotë: “A njihni profesionistë që janë në kërkim të një sfide të re? Më pas ndani reklamat përkatëse të punës me këta njerëz ose tregojuni atyre për ta.” Nëse reklama është e suksesshme, do të jepet një bonus prej 8,000 frangash. Një pagesë fillestare prej 4000 frangash bëhet pasi punonjësi i kualifikuar të ketë kaluar periudhën e provës; 4000 franga të mbetura pas përfundimit të vitit të shërbimit. Kusht paraprak është një periudhë pune të paktën një vit. Oferta vlen për të gjithë punonjësit e klinikës Hirslanden.

Sipas zëdhënësit Claude Kaufmann, një nga arsyet e veprimit është situata gjithnjë e më e ngushtë e personelit në sektorin e kujdesit shëndetësor. Një arsye tjetër: "Punonjësit mund të ofrojnë më së miri dhe në mënyrë më të besueshme informacion autentik për punëdhënësin e tyre dhe kështu të tërheqin stafin e ardhshëm që përshtatet me kompaninë dhe mund të identifikohet mirë me kompaninë."

Deri më tani, ne kemi pasur përvojë të mirë me punonjës të rinj të cilët janë vendosur përmes punonjësve aktualë. Këto bonuse vendosjeje janë më të larta ose më të ulëta në varësi të vështirësisë së rekrutimit të një profili. Shuma prej 8000 frangash është menduar të jetë me kohëzgjatje të kufizuar dhe ekskluzivisht për profile të caktuara në Klinikën Hirslanden.

“Shuma prej 8000 frangash është mbi mesataren”

Sipas Stefan Giger, Sekretar i Përgjithshëm i VPOD, veprimi nga Hirslanden nuk është i pazakontë. "Ne dimë veprime të ngjashme nga shumë spitale." Stafi në të gjitha spitalet është aktualisht në limit. “Edhe para pandemisë, kishte shumë pak staf dhe pandemia e ka përkeqësuar mungesën. Stresi po i shteron njerëzit, shumë janë në fund të lidhjes së tyre dhe po lënë punën e tyre.”

Charlene Baer nga agjencia e rekrutimit për profesionet e infermierisë dhe shëndetit Care21 e sheh plotësisht të ligjshme që spitali të motivojë punonjësit e tij që të rekomandojnë punëdhënësin dhe t'i shpërblejë ata në përputhje me rrethanat. “Megjithatë, shuma prej 8000 frangash është mbi mesataren në krahasim me programet e tjera rekomanduese”.

Për shkak të mungesës akute të stafit, klinikat tani janë të detyruara të përdorin të gjitha kanalet për rekrutim. Sipas Baer, ​​një shpallje e thjeshtë pune nuk mjafton më këto ditë. Ju duhet të pozicionoheni më gjerësisht dhe gjithashtu të përfshini agjencitë e rekrutimit, të peshoni programet e rekomandimit të punonjësve dhe të përdorni në mënyrë aktive platformat e mediave sociale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat