Rëndohet gjendja me CoVID-19 në Zvicër, numër rekord i rasteve për 24 orë/ Pritet ashpërsim i masave

Zvicra

Rëndohet gjendja me CoVID-19 në Zvicër, numër rekord i rasteve për 24 orë/ Pritet ashpërsim i masave

Nga: M.L. Më: 10 dhjetor 2021 Në ora: 12:50
Situata e koronës në Zvicër është e rëndë. Shtrirjet në spital janë në nivel të lartë. Mbi 100 pacientë shtohen çdo ditë

Numri i rasteve me Koronavirus në Zvicër është ende i lartë. Këtë javë, u raportua për numër rekord të infeksioneve brenda 24 orëve, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Gjërat nuk duken mirë as në njësitë e kujdesit intensiv, për dallim nga fqinjët e Zvicrës si Austria dhe Gjermania.

Këshilli Federal mblidhet sot për të dhënë informacion mbi situatën me Korona. Priten masa më të rrepta. Këshilltarja Federale Karin Keller-Sutter kishte njoftuar në një intervistë për "Rundschau" se do të duhej të diskutohej nëse rregulli 2G do të zbatohej dhe kërkesa për maskë duhet të zgjerohej.

Në konferencën e ekspertëve të medias këtë javë, nënkryetari i Taskforce Urs Karrer e bëri të qartë se masat që kanë qenë në fuqi që nga e hëna nuk duhet të jenë të mjaftueshme për të marrë nën kontroll valën e pestë.

“Duhen më shumë specialistë në repartet e kujdesit intensiv”

Në fakt, një vështrim në numra tregon se diçka duhet të veprohet. Një rekord i trishtuar u shënua të mërkurën: Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) raportoi 12,598 raste të reja me korona brenda 24 orëve. Më shumë se kurrë në këtë pandemi.

Shtrimet në spital janë të larta. Mbi 100 pacientë shtohen çdo ditë. Pothuajse 200 shtrime të reja në spital u raportuan të enjten. Spitalet janë në zgrip. Kështu ndodh edhe në kantonin e Thurgaut. "Nevojitet më shumë staf specialist në njësitë e kujdesit intensiv", tha të premten Ministri i Shëndetësisë Urs Martin.

Austria përgjysmoi numrin e rasteve me korona

Nga ana tjetër, gjërat duken më të qeta me fqinjët e Zvicrës, Gjermaninë dhe Austrinë. Numri i infeksioneve të reja po bie. Receta e suksesit: Masa më të ashpra. Austria, për shembull, hyri në një bllokadë. Për ata që janë vaksinuar dhe ata që janë shëruar, masa e ashpër përfundon të dielën e kësaj jave. Personat e pavaksinuar ende duhet të respektojnë kufizimet e daljes. Shtrëngimi ka funksionuar. Ndërkohë, Austria ka përgjysmuar numrin e rasteve me korona.

Gjermania gjithashtu ka arritur në kurbë. Nëse incidenca shtatëditore, pra numri i infeksioneve të reja për 100,000 banorë brenda një jave, rritej vazhdimisht në fillim të nëntorit, tashmë mund të vërehet një tendencë rënie. E megjithatë masat mund të forcohen sërish para Krishtlindjeve.

Këshilla në Gjermani për vaksinimin e përgjithshëm të detyrueshëm

Vlerësimi i situatës nga Këshilli i ri i Ekspertëve për Koronavirus, i cili do të mblidhet për herë të parë javën e ardhshme, duhet të jetë vendimtar, siç thanë kancelari federal Olaf Scholz dhe kryeministri i North Rhine-Westphalia Hendrik Ëüst të enjten në mbrëmje pas diskutimet në Konferencën. "Ne duam të veprojmë shpejt, të veprojmë me vendosmëri kur është e nevojshme," tha Scholz. Ai përsëri theksoi rëndësinë e fushatës së vaksinimit.

Së bashku me këshillin e ri të ekspertëve, duhet të shqyrtohet nëse masat e miratuara së fundmi, siç janë rregullat 2G, po hyjnë në fuqi, tha Scholz. Dhe: Ai njoftoi se konsultimet për vaksinimin e përgjithshëm të detyrueshëm do të "fillojnë shumë shpejt".

Kantonet tashmë kanë shtrënguar masat

Në Zvicër, deri më tani, vetëm kantonet e kanë shtrënguar këtë individualisht. Është zgjeruar kërkesa për maska ​​në shkolla. Nga e premtja, maskat janë të detyrueshme në Obëalden nga klasa e 5-të dhe nga e hëna në Schëyz nga klasa e parë si dhe për vendet e qëndrimit ditor. Kantoni i Cyrihut pret pas festave të Krishtlindjeve. Nga atëherë, fëmijët e klasës së parë deri në të tretën e shkollës fillore gjithashtu duhet të mbajnë maska.

Kantoni i Bernës po i dërgon studentët në pushim të për festat e Krishtlindjeve tre ditë më herët se sa ishte planifikuar. Shkolla përfundon për fëmijët Bernsë në mbrëmjen e 21 dhjetorit, jo në prag të Krishtlindjeve. Qëllimi i masës është prerja e zinxhirëve të infeksionit para festave. Shpërthimet e koronavirusit kishin ndodhur në shkolla të shumta në kantonin e Bernës. Ashtu si në kantonet e tjera, Berna kohët e fundit kishte numër të lartë të rasteve .

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat