46 të vdekur dhe rreth 24 mijë raste të reja me CoVID-19 në Zvicër gjatë fundjavës

Zvicra

46 të vdekur dhe rreth 24 mijë raste të reja me CoVID-19 në Zvicër gjatë fundjavës

Nga: M.L. Më: 13 dhjetor 2021 Në ora: 15:32
BAG raporton 23,511 raste të reja me korona të hënën.

Zyra Federale e Shëndetit Publik jep informacione të përditshme për zhvillimin e pandemisë CoVID-19 në Zvicër. Blick vazhdimisht përmbledh shifrat e autoriteteve në treguesin e statistikave, transmeton “Bota sot”.

E hënë, 13 dhjetor: BAG raporton 23 mijë e 511 raste të reja me Koronavirus gjatë fundjavës.

Në 72 orët e fundit, 23 mijë 511 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) nga Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit. Numri i testimeve të kryera është 159 mijë e 315 raste. BAG raporton gjithashtu 46 vdekje të reja në lidhje me koronavirusin. 273 persona të tjerë u shtruan në spital.

"Kantonet shohin një nevojë urgjente për veprim"

Drejtorët e shëndetësisë i bëjnë thirrje Këshillit Federal që të vendosë shpejt për shtrëngimin e mëtejshëm të masave. Këshilltari Federal Alain Berset nuk dëshiron të nxitojë. Asnjë vendim nuk duhet të merret para të premtes.

Engelberger nuk tha se cilat nga shtrëngimet e propozuara nga Këshilli Federal mbështeten dhe cilat jo. Ai nuk dëshiron të parashikojë asgjë. Kantonet kanë afat deri nesër në mbrëmje të tregojnë qëndrimet e tyre. Këshilli Federal propozon ose futjen e rrjetit 2G në mbarë vendin - d.m.th. të kufizohet aksesi në bare, kinema ose qendra fitnesi për njerëzit e vaksinuar dhe shërues - ose të ketë një bllokim të pjesshëm.

Vendimi do të merret të premten

Berset e bëri të qartë se edhe ai beson se shtrëngimi i mëtejshëm është i nevojshëm. Masat e marra në javët e fundit nuk kanë pasur ende efektin e dëshiruar, tha ai. Ndoshta nuk do të mjaftonin – këtë e tregon edhe një krahasim me vendet e tjera.

Një vendim duhet të merret të premten e ardhshme. Deri më tani, nuk është planifikuar asnjë mbledhje e jashtëzakonshme e Këshillit Federal, tha Berset. Ai gjithashtu nuk sheh arsye pse ata të takohen para të premtes, kur do të mbahet mbledhja e radhës e rregullt e Këshillit Federal.

Por Berset gjithashtu deklaroi se kantonet mund të veprojnë vetë nëse e gjykojnë të nevojshme. Disa kantone kanë miratuar tashmë masa më të rrepta sesa janë aktualisht të zbatueshme në nivel kombëtar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat