Gruaja nga Kosova refuzon ta mësojë gjuhën gjermane, Zvicra e kërcënon me kthim në Kosovë

Zvicra

Gruaja nga Kosova refuzon ta mësojë gjuhën gjermane, Zvicra e kërcënon me kthim në Kosovë

Më: 31 dhjetor 2021 Në ora: 15:23
Zvicra

Një proces i stërzgjatur po vazhdon në gjykatën federale të Zvicres, ku një shqiptare nga Kosova ka vite që refuzon të mësojë gjuhen gjermane?!

Por, sipas autoriteteteve mund të largohet, burri mund të qendrojë, kurse fëmija mund të zgjedhe: të rrinë me babain ose të shkojë me nenën e tij, ka shkruar gazeta zbicerane Le Canton27.ch duke ju referuar Blick.

Më konkretisht, gruaja nga Kosova e cila jeton në kantonin e Aargaut nuk dëshiron të dijë asgjë për gjuhën e shtëpisë së saj të re, në Zvicër. 

Autoritetet nuk donin t’i vazhdonin lejen e qëndrimit të zonjës. Në fund, çështja përfundoi në gjykatën federale.

Duhet të bëni vetëm një gjë: të mësoni gjermanisht. Për këtë gruaja nga Kosova ishte pajtuar me zyrën e migracionit në kantonin Aargau. Por ajo refuzoi me këmbëngulje të mësonte gjuhën gjermane. Rezultati: autoritetet e Aargaut nuk donin më t’ia zgjatnin lejen e qëndrimit gruas.

Në fund shkoi në gjykatë – madje edhe në gjykatën federale. Atje tani është vendosur: Gruaja do të paralajmërohet vetëm sipas ligjit të imigracionit.

Në një vendim të botuar të enjten, gjyqtarët e Lozanës i theksuan gruas “në çdo formë” se ajo pritej të zbatonte njoftimet e bëra në procedurën aktuale. Përndryshe, ju mund të prisni një anulim ose një mosrinovim të lejes suaj.

Në vendimin e saj, Gjykata e Lartë Federale thekson se sa e rëndësishme është të fitosh aftësi gjuhësore për të qenë në gjendje të integrohesh në shoqëri.

Megjithatë, interesi privat i të prekurve aktualisht ende mbizotëron që të mund të qëndrojnë në Zvicër, ku ajo ka jetuar me bashkëshortin e saj – gjithashtu nga Kosova – dhe djalin e tyre katër vjeç e gjysmë.

Nëse nuk ripërtërihet leja, mund të supozohet se bashkëshorti do të qëndronte në Zvicër, ku ka punuar për të njëjtin punëdhënës për dhjetë vjet. Për fëmijën, kjo në fakt do të thoshte se ai do të mund të rritej vetëm me njërin nga dy prindërit.

Pavarësisht marrëveshjes së integrimit dhe kërkesave të përsëritura të mëvonshme nga Zyra e Migracionit në Aargau, gruaja që tani u paralajmërua nuk dha prova për njohjen e gjuhës.

Sipas gjykatës federale, gruaja “në mënyrë të vazhdueshme” refuzoi të “bënte çdo përpjekje për të mësuar gjuhën gjermane”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat