Policia zvicerane plagos dy shqiptarë, u zunë duke vjedhur në një shtëpi pushimi

Zvicra

Policia zvicerane plagos dy shqiptarë, u zunë duke vjedhur në një shtëpi pushimi

Nga: M.L. Më: 8 maj 2022 Në ora: 16:28
Të shtunën në mbrëmje, oficerët e policisë nga policia e kantonit Glarus qëlluan me armë zjarri.

Një shtëpi pushimi pranë Näfels GL u thye të shtunën në mbrëmje. Policia shkoi në vendngjarje dhe u detyrua të përdorte armët e zjarrit, shkruan 20minuten.ch transmeton "Bota sot". Një person ka mbetur i plagosur rëndë dhe një tjetër në masë më të lehtë.

Të shtunën në mbrëmje, policia kantonale në Glarus u alarmua sepse iu raportua një vjedhje në një shtëpi pushimi në Oberseetal mbi Näfels. Dy patrulla më pas vendosën një bllokadë në rrugë, siç shkruan policia kantonale në deklaratën e së dielës mbrëma.

Automjeti i dyshuar më pas i është afruar postbllokut. Kur policët e kantonit takuan autorët e dyshuar, përdorën armë zjarri. Një 32-vjeçar dhe një 29-vjeçar kanë marrë plagë me armë zjarri. Ata dhe shoqëruesi i tyre 41-vjeçar, i cili ishte i padëmtuar, vozitën rreth një kilometër më tej dhe më pas patën një aksident jashtë Näfels.

Gjendja shëndetësore është kritike

32-vjeçari ka pësuar lëndime të rënda dhe është dërguar në një klinikë speciale nga REGA. Shëndeti i tij është kritik. I riu ndodhet në spital dhe po reagon. Në vazhdën e kërkimit u arrestua edhe personi i cili u arratis fillimisht, i cili mbeti i padëmtuar.

Të tre personat janë shtetas shqiptarë që nuk banojnë në Zvicër. Sipas njohurive të deritanishme, ata nuk kanë pasur armë me vete. Për hetimin e përdorimit të armëve të zjarrit nga policia, prokuroria publike dhe rinore e kantonit Glarus sollën policinë kantonale të Cyrihut, institutin e mjekësisë ligjore të Cyrihut dhe institutin për mjekësi ligjore të Universitetit të Cyrihut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat