Zvicër: Burri nga Kosova dënohet me burgim të përjetshëm, kishte mbytur gruan dhe kunatën

Zvicra

Zvicër: Burri nga Kosova dënohet me burgim të përjetshëm, kishte mbytur gruan dhe kunatën

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 19:19
Foto nga vendngjarja

Një burrë nga Kosova është dënuar me burgim të përjetshëm nga Gjykata Kantonale e Aargaut në Zvicër.

Ai u shpall fajtor se kishte vrarë me thikë gruan dhe kunatën e tij, më 8 janar 2018-të.

Të dyja viktima ishin nga Shqipëria, shkruan Aargauer Zeitung përcjell.

Për këtë vepër kosovari ishte gjykuar vitin e kaluar nga 7 deri më 10 qershor.

I njëjti do të duhet të ju paguajë paditësve privatë edhe një shumë prej 200 mijë franga zvicerane apo (210 mijë euro).

Gjykata e lartë e ka konfirmuar vendimin e shkallës së parë të Gjykatës së Qarkut në Brug.

I pandehuri nuk u pajtua me vendimin.

Ai ka kërkuar aktgjykimin që do ta shpallte fajtor për vrasje të shumëfishtë dhe dënim maksimal prej gjashtë vitesh burg.

Pas kësaj, Gjykata Supreme do të nxjerrë një aktgjykim të arsyetuar me shkrim.

Palët pastaj kanë 30 ditë për t’u ankuar në Gjykatën e Lartë Federale, shkruan AargauerZeitung përcjell Klankosova.tv

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat