Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Zvicra

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 12:54
Pamje nga xhamia, ku imami Rijad Aliu feston Ditën e Flamurit së bashku me shqiptarët atje

Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë vikendit të fundit  kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së shtetit shqiptar dhe 28 Nëntorin-Ditën e flamurit kombëtar.

Kështu edhe shqipatarët ne Zvicër kanë mbajtur mbi 100 tubime festive në gjitha kantonet dhe qytetet e cila festë kombëtare bashkoi shqiptarët e të gjitha viseve.

Pos nëper ambasada, restaurante e shtëpi Ditën e 28 Netorit mërgimtarët në Zvicër e kremtuan edhe në shkolla, xhami dhe kisha, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Një manifestim i tillë mirë i organizuar u mbajt në xhamine e shqiptarëve DITURIA në Gjenevë.

Kjo festë kombëtara që u mbajt në Gjenevë me rastin e 28 Nentorit lirisht mund të theni se ishte manifestim qendror më i miri, më i përgatituri në Zvicer, madje edhe më mirë se ambasadat tona ne këtë vend!

Image
Pamje nga xhamia, ku imami Rijad Aliu feston Ditën e Flamurit së bashku me shqiptarët atje

Themi kështu sepse imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi, festoi Diten e Flamurit me 300 plisa në xhamine e Gjenevës.

Kishin nje program të pasur kulturor kombëtar e fetar me lutje, pastaj recitale e fjalime për vlerat dhe mesazhet paqësore dhe patriotike nga pengamberi ynë Muhammed deri tek heronjt tanë Skenderbeu dhe Adem Jashari. Më pas referuesit folën për luften e lavdishme të UCK-së dhe heronjët tanë të renë për liri dhe pavaresi!

“Për nderë të festës së flamurit shqiptar 28 Nëntori, Xhamia jonë Dituria Gjenevë festoi në këtë formë qe po e shihni edhe në disa nga fotografitë qe dëshmojnë atmosferën e cila mbretëroi, dhe e gjithë kjo ishte për shkakun e numrit të madh të vëllezërve dhe motrave q morën pjesë, e ska dyshim që fëmijët të cilët u paraqitën me pjesë teatrale me lexim, vargje nga Kurani dhe hymnin kombëtar e me disa poezi…”, tha për gazetën zvicerane Le Canton27.ch imami i xhamisë së Gjenevës z.Rijad Aliu.

Image
Pamje nga xhamia, ku imami Rijad Aliu feston Ditën e Flamurit së bashku me shqiptarët atje

 

Me rastin e kremtimit të Ditës se Flamurit në Gjenevë ishin shumë mysafrë sa nga Zvicra po aq edhe nga Kosova, si: Prof. Dr. Nuridin Ahmeti nga Prishtina (nga Instituti Albanologjik Prishtinë) i cili  shpalosi disa informacione në lidhje me kontributin e hoxhallarëve në qeshtjen kombëtare. Mysafiri i radhes ishte hoxha i njohur nga Drenica, Irfan Lika nga Glarusi, Fehim ef.Abazi etj si dhe media shqiptare dhe zvicerane.

Për organizmin e mire të kesaj dite festive pjesemarresit falenderuen rolin dhe kontributin e Mr. Rijad ef.Aliu së bashku me Hafizen e nderuar Rejhane Asipi Aliu të cilët qëndruan gjtuhnje prabnë rinise qe ky program të percjell mesazhin e tij në formën më të mirë deri tek të gjithë bashkëkombasit tanë në Gjenevë dhe më gjërë.

Image
Pamje nga xhamia, ku imami Rijad Aliu feston Ditën e Flamurit së bashku me shqiptarët atje

 

Gjate ketij manifestimi u fol edhe per sukseset e mergimtareve si shembull integrimi ne Zvicer. Per gjitha keto te mire sikur imami ashtu edhe folesit tjere falenderuan Zvicren qe ju mundesuan shqiptareve jo vetem te fitojne buken , por edhe perspektiven e jetes si dhe abc-në e demokracise dhe tolerances!

Nese Manistiri njihet qyteti, burimi nga dolin alfabeti yne, atehere do thoshim Zvicra mbetet vendi ku shqiptaret paten fat të mesojne “alfabetin” e demokracise, tolerances dhe antiracizmit qe faktkeqeisht ende keto fonemene te urrejtjes gjenden tek disa vende koministe, sllave dhe tek disa albanofon në Kosovë e Shqipëri, ka shkruar ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. Ne fund te këitj menifesti kombeztar qe zgjati tri ore, per mysafiret, reeth 500 pjsemarres, u shtrua dreke ku paten rastin te shijojne ushqimet, specialitet tona, që motrat tona dhe nanat shqiptare kishin pergatitur dhe sjellur ne baza vulletare për ndere te Dites se Flamurit -28 Nentor,it per te nderuar mysafiret.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat