Qindra protestues anti-qeveritarë 'përmbysin' sërish Beirutin

Afrika

Qindra protestues anti-qeveritarë 'përmbysin' sërish Beirutin

Më: 6 qershor 2020 Në ora: 19:01
Foto

Protestuesit u mblodhën në rrugët e kryeqytetit libanez të shtunën për të dekretuar rrëzimin e ekonomisë, ndërsa shpërthyen përleshje midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të grupit shiit të mbështetur nga Irani Hezbollah, raporton France24.

Qindra protestues mbushën rrugët brenda dhe rreth qendrës së protestës së Sheshit Dëshmorët në qendër të Beirut, duke fajësuar për mungesën e reformave qeveritare për krizën ekonomike.

Libani i ngarkuar me borxhet po lufton me trazirat e tij më të këqija ekonomike që nga lufta civile 1975-1990, tani e komplikuar nga një pengesë për të frenuar koronavirusin e ri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat