Sulmohet ambasada franceze në Burkina Faso - Bota Sot
Sulmohet ambasada franceze në Burkina Faso

Afrika

Sulmohet ambasada franceze në Burkina Faso

Më: 2 mars 2018 Në ora: 20:03
Burkina Faso

Ekstremistët islamikë sot kanë sulmuar ambasadën franceze dhe selinë e ushtrisë, në sulme të ndara, në kryeqytetin e Burkina Fasos, duke vrarë të paktën shtatë ushtarë, kurse edhe tetë nga sulmuesit u vranë, tha një zyrtar qeveritar.

Më shumë se 90 vetë u plagosën, në dhunën që shpërthu në ish-koloninë franceze në Afrikën Perëndimore.

Zyrtarët shtetëror e kanë quajtur këtë si një sulm terrorist.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...