​Mblidhet sot Kryesia e Kuvendit, ky është rendi i ditës

Aktuale

​Mblidhet sot Kryesia e Kuvendit, ky është rendi i ditës

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 06:51
Foto ilustrim

Kryesia e Kuvendit të Kosovës do ta mbajë sot mbledhjen e radhës.

Në këtë mbledhje pritet të diskutohet për përgatitjen e seancës se ardhshme plenare.

Rendi i ditës:

- Miratimi i procesverbali të mbledhjes së mëparshme të Kryesisë së Kuvendit,

- Përgatitjet për seancën e radhës:

- Deklarimet jashtë rendit të ditës,

- Pyetjet parlamentare,

- Shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e “Amendamentimit nr. 1 të Marrëveshjes Financiare për IPA 2016 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian”,

- Shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes në mes të Republikës së Kosovës Përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Qeverisë së Zvicrës përfaqësuar nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme përmes Agjencisë Zviceranë për Zhvillim dhe Bashkëpunim mbi programin Menaxhimi i Integruar i Burimeve Ujore në Kosovë,

- Shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e këmbimit të notave diplomatike në lidhje me asistencën e ofruar në formë granti sipas Aktit për ndihmë të jashtme të vitit 1961 dhe Aktit për kontroll të shitjeve të armëve mes Kosovës dhe SHBA-së,

- Propozimi i dy kandidatëve për gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese,

- Shqyrtimi i parë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për festat zyrtare në Kosovë,

- Shqyrtimi i parë i Projektligjit për pijet e forta alkoolike,

- Shqyrtimi i parë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbeturina,

- Shqyrtimi i parë i Projektligjit për bujqësi dhe zhvillim rural,

- Shqyrtimi i kërkesës së Fondit të Kursimeve Pensionale për miratimin e taksave vjetore për 2022,

- Shqyrtimi i Raportit vjetor të KQZ-së për 2020.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat