Selmanaj: Kosova me Kushtetutë është shtet laik, kushdo që e cenon këtë normë e cenon demokracinë

Aktuale

Selmanaj: Kosova me Kushtetutë është shtet laik, kushdo që e cenon këtë normë e cenon demokracinë

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 11:33
Driton Selmanaj

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, është shprehur kundër lejimit të shamisë për vajzat e mitura në shkolla publike.

Selmanaj ka shkruar për Nenin 8 të Kushtetutës së Kosovës ku thuhet se Kosova është shtet laik.

Ai ka thënë se kushdo që e cenon këtë normë kushtetuese ka cenuar themelet e demokracisë.

“Kushtetuta e Republikës së Kosovës:  Neni 8 [Shteti Laik] Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare. Kushdo që me injorancë apo qëllime tjera perfide cenon këtë normë kushtetuese, atëherë ka cenuar themelet e Demokracisë Kushtetuese të vendit tone”, ka shkruar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat