Haradinaj-BE: Faleminderit për ndërmjetësimin, koha ta dorëzoni portfolion te presidenti Biden

Aktuale

Haradinaj-BE: Faleminderit për ndërmjetësimin, koha ta dorëzoni portfolion te presidenti Biden

Më: 19 gusht 2022 Në ora: 13:10
Ramush Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar që Bashkimi Evropian ta dorëzojë procesin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë në duart e Shtëpisë së Bardhë.

Një reagim i tillë i kreut të AAK-së vjen pas mungesës së progresit në takimet e djeshme në Bruksel që zgjatën për orë të tëra.

Haradinaj ka thënë se është momenti i duhur që të ndodh një gjë e tillë, dhe që presidenti Joe Biden të merret me procesin që duhet të çojë në marrëveshje finale dhe njohje reciproke.

Zbatimi i rendit dhe ligjit në tërë vendin, duhet të ndodh në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës. Dialogu i deritashëm nuk guxon të zbehet e të rikthehemi prapë të flasim për të njëjtat tema. Amerika kësaj here i dha shtytje procesit të udhëhequr nga BE dhe ndihmoi dhe e riktheu normalitetin në raportet Kosovë-Serbi. Duke i shprehur mirënjohje Bashkimit Evropian për lehtësimin e dialogut, është momenti i duhur që BE ta dorëzojë portfolion te Presidenti Biden, për marrëveshjen finale për njohje reciproke Kosovë – Serbi”, ka shkruar Haradinaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat