Vetëvrasja e Sokol Halilit - çka thonë dëshmitarët e çka shteti?

Aktuale

Vetëvrasja e Sokol Halilit - çka thonë dëshmitarët e çka shteti?

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 16:35
Sokol Halili

Sokol Halili zyrtarisht është i vdekur, pasi e qëlloi vetën, meqënese dështoi negocimi me Policinë e Kosovës për dorëzim. Sipas deklaratave zyrtare, Halili kishte shenja jete edhe pasi e qëlloi vetën, teksa Emergjenca njoftoi se ia ka vdekur gjatë rrugës.

Ndërsa dëshmitarët e rastit, e përshkruan ngjarjen e intervenimit të Policisë së Kosovës, duke thënë se Sokol Halili e qëlloi veten në dhomën e fjetjes së tij.

Media ka biseduar me disa dëshmitarë, që janë fqinjë të tashmë të vdekurit.

“Paska ardhë në shpi, policia kanë dashtë me arrestu, e ka gju vetën, rrugës paska vdek”, pretendoi njëri nga fqinjët e Sokol Halilit, që deklaroi se e ka parë intervenimin.

Ndërsa një dëshimtar tjetër, teksa bisedonte me z. Gërgurin, pretendoi se Sokol Halili e qëlloi veten në dhomën e fjetjes.

Sipas dëshmitarëve ngjarja ka ndodhur rreth orës 1 deri në ora 1:45, kohë kur ishte duke u varrosur Hamide Magashi, e cila dyshohet se u vra nga Sokol Halili.

“Rreth orës 1:45 e ka vra veten. U kanë në dhomë t’veten kur ka bo vetëvrasje” – pretendoi dëshmitari.

Çfarë tha shteti?

Sipas kanaleve zyrtare, Sokol Halili ka bërë vetëvrasje.

I pari që tha këtë ishte Xhelal Sveçla, ministër i Punëve të Brendshme, i cili e posedonte këtë informacion si duket i pari.

“Pas një pune intenzive të të gjitha njësiteve të Policisë së Kosovës është arritur që të lokalizohet vendndodhja e vrasësit Sokol Halili. Përkundër tentativës së zyrtarëve policor që të negociojnë dorëzimin, dorasi vret veten”, ka shkruar ai.

Sveçla më tutje, ka thënë se Policia e Kosovës dhe Inspektorati Policor i Kosovës do të vazhdojnë hetimet në lidhje me këtë rast.

Por krejt i painformuar fillimisht ishte prokurori i rastit, Ilaz Beqiri.

“S’e di valla. Pse a kanë dalë me ndonjë komunikatë a? O jo s’e di, s’e di jo, nuk e kam këtë informatë. A tash po më tregon mue a pe di a s’pe di.” – tha Beqiri i nervozuar pas pyetjes së gazetares Gentiana Hasani se pse ai nuk ka informacione për këtë çështje.

“Po unë jam prokuror i rastit, por jam në zyrë, oj ti çikë, veç sa dola prej gjykimit, unë s’e kam veç këtë rast, kam edhe 500 raste të tjera.” – thatutje prokurori Beqiri.

Por më shumë informacione pati kryeprokurori i Ferizajt, dha pak më shumë informacione.

“Rrugës për në Emergjencë ka vdekur. Ka pasur shenja jete kur e ka qëlluar veten. Në emergjencë, atje e ka konstatuar vdekjen mjeku kujdestar.” ka thënë Jashari.

Ndërsa, drejtori i Emergjencës së QKUK-së, Naser Syla, ka thënë se trupi i tij është dërguar pa shenja jete në QKUK.

“Po mund të ju konfirmoj se personi në fjalë është sjellur pa shënja jetë në emergjencën e QKUK-së”, ka thënë Drejtori i Emergjencës së QKUK-së, Naser Syla.

Natyrisht, edhe Policia e Kosovës, e ka konfirmuar, vdekjen e Sokol Halili, i dyshuari për vrasjen e Hamide Megashit, brenda oborrit të QKUK-së.

Sipas Policisë, edhe pse ata provuan të negocionIn me tashmë të vetëvrarin, tentativat dështuan, pasi Sokol Halili, i lindur në vitin 1991, e ka vrarë veten, me armë të zjarrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat