Kosova i mëson emrat e kundërshtarëve të tyre në FIBA Youth European Challengers 2021

Basketboll

Kosova i mëson emrat e kundërshtarëve të tyre në FIBA Youth European Challengers 2021

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 12:03
Kosova i mëson emrat e kundërshtarëve të tyre në FIBA Youth European Challengers 2021

Kombëtarja e të Rejave të Kosovës i kanë mësuar emrat e kundërshtarëve në FIBA Youth European Challengers 2021.

Këtë vit FIBA ka vendosur që të vazhdojë me organizimin e garave për U16, U18, U20 në të dyja konkurrencat, por në një format tjetër për shkak të Covid-19 dhe kufizimeve të udhëtimeve në disa shtete. Kësaj radhe FIBA Kampionatet Evropiane nuk janë ndarë në Divizione, por në Grupe, dhe këto grupe do të organizohen në disa shtete.

Kombëtarja U20 e Femrave do të marrë pjesë në Grupin E të FIBA U20 Women's European Challengers, që do të organizohet në Shkup prej 13 deri më 18 Korrik 2021.

Kosova do të luaj në grup me Rumaninë, Sllovakinë, Luksemburgun dhe Maqedoninë e Veriut. Ndërkaq katër grupet tjera, ai A do të organizohet në Sofje të Bullgarisë, B në Sopron të Hungarisë, C në Konya të Turqisë dhe D në Yerevan të Armenisë.

Në FIBA U20 Women’s European Challengers garojnë gjithsej 28 shtete.

Përfaqësuesja U20 e Meshkujve do të marrë pjesë në Grupin E të FIBA U20 European Challengers që do të mbahet prej 20 deri më 25 Korrik 2021 në Sopron të Hungarisë. Në këtë qytet do të luhet edhe Grupi D me këto shtete pjesëmarrëse: Maqedonia e Veriut, Zvicra, Rumania e Luksemburgu.

Kosova është në grup me Bjellorusinë, Hungarinë e Sllovakinë. Ndërkohë grupet tjera do të organizohen si ai A në Brno të Çekisë, B në Tbilisi të Gjeorgjisë dhe C në Heraklion të Greqisë.

Në FIBA U20 European Challengers garojnë gjithsej 26 shtete.

Përfaqësuesja U18 e Meshkujve do të marrë pjesë në Grupin F të FIBA U18 European Challengers që do të mbahet prej 3 deri më 8 Gusht 2021 në Tiranë.  

Kosova është në grup me Shqipërinë dhe Moldavinë. Në Tiranë gjithashtu do të luhet edhe grupi G me katër shtete: Luksemburgu, Andorra, Gjibraltari dhe Malta. Ndërkohë grupet tjera do të mbahen në Shkup ai A, Tel Aviv - B, C - Konya, kurse grupi D dhe E ende nuk i ka të konformuara vendet ku do të organizohen.

Në FIBA U18 European Challengers garojnë gjithsej 32 shtete.

Duhet theksuar se FIBA U16 European Challengers, Grupi E do të organizohet në Prishtinë prej 16 deri më 21 Gusht 2021. Në këtë grup Kosova garon me Luksemburgun, Shqipërinë, Gjibraltarin, Moldavinë dhe Maltën.

Ndërkaq Grupi E organizohet në Shkup, ai B në Sofje, C në Novi Sad, si dhe D në Sofje.

Në FIBA U16 European Challengers garojnë gjithsej 31 shtete.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat