FBK në bashkëpunim me FIBA-n organizojnë seminar

Basketboll

FBK në bashkëpunim me FIBA-n organizojnë seminar

Më: 19 shkurt 2022 Në ora: 12:47
FBK në bashkëpunim me FIBA-n organizojnë seminar

Federata e Basketbollit e Kosovës në bashkëpunim me Federatën Ndërkombëtare të Basketbollit (FIBA) më 26 e 27 Shkurt 2022 në Prishtinë do të organizojnë Seminarin për Klubet e FBK-së.

Qëllimi i organizimit të këtij Seminari është zhvillimi dhe fuqizimi i klubeve të basketbollit.

Fuqizimi i Klubeve të FBK-së është një nga pesë qëllimet e FBK-së në Planin Strategjik 2021-2025, të cilin Federata e Basketbollit të Kosovës e ka hartuar në bashkëpunim me FIBA-n dhe ekspertët e jashtëm të angazhuar nga institucioni më i lartë i basketbollit në botë.

Ligjërues në Seminarin dy ditor do të jenë ekspertë të angazhuar nga FIBA: Geoff Wilson, Maeve Buckley dhe Gustavo Arellano.

Temat për të cilat ata/o do të ligjërojnë janë:

- Menaxhimi i brendit dhe angazhimi digjital me tifozë.

- Veprimet në ditën e ndeshjes dhe angazhimi me tifozë në ditën e ndeshjes.

- Sponsorizimi dhe investimet nga sektori publik.

Seminari do të organizohet në hotel “Four Points by Sheraton Prishtina”, në ditën e parë (26.02.2022) prej 09:00 – 17:30 dhe në ditën e dytë (27.02.2022) prej 09:00 – 13:00.

Klubet e FBK-së do të duhet delegojnë përfaqësuesit e tyre në Seminar, i cili po organizohet në dobi të zhvillimit dhe fuqizimit të këtyre klubeve.

Krahas ligjëruesve në Seminar dhe në një vizitë pesë ditore në Kosovë do të qëndrojnë edhe Radmila Turner, Përgjegjëse për Federatat Nacionale në FIBA Europe dhe Florian Pasquet, Përgjegjës për Federatat Nacionale në FIBA Bota, të cilët do të jenë në rolin e monitoruesve në Seminarin për Klube dhe njëkohësisht do të zhvillojnë takime me krerët e FBK-së, dhe me stafin e zyrës ekzekutive të FBK-së për të diskutuar për punën që është bërë në vitin e parë të implementimit të Planit Strategjik të FBK-së 2021-2025.

Zyrtarët e FIBA-s do të jenë të pranishëm edhe në ndeshjen Kosovë – Norvegji që do të zhvillohet më 27 shkurt në ora 19:00 në palestrën “Minatori” në Mitrovicë në kuadër të parakualifikimeve për FIBA Eurobasket 2025.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat