FBK-ja shqipton dënime të rënda ndaj klubit të Pejës, nuk shpëton as Trepça

Basketboll

FBK-ja shqipton dënime të rënda ndaj klubit të Pejës, nuk shpëton as Trepça

Më: 16 maj 2022 Në ora: 17:48
Foto ilustrim

Komesari i Garave i Federatës së Basketbollit të Kosovës ka publikuar sot vendimet, pas incidenteve që ndodhen të dielën në ndeshjen Peja – Trepça.

Klubi i Pejës është dënuar me gjobë prej 7 mijë eurove.

Klubi pejan gjithashtu është dënuar edhe me dy ndeshje pa prezencën e shikuesve.

Pa dënime nuk ka shpëtuar as klubi i Trepçës. Ndaj mitrovicasve është shqiptuar dënimi me gjobë prej 1500 eurove.

Vendimet:

KB Peja , Konform Nenit 48.15 te PG denohet me 500 euro.

KB Peja, Konform Nenit 49.6 Pika 1 te PG denohet 200 euro.

KB Peja , Konform Nenit 49.4 te PG denohet me 600 euro.

KB Peja ,Konform Nenit 49.9.2 te PG denohet me 700 euro.

KB Peja , Konform Nenit 49.13 te PG denohet me 3.000 euro dhe dy ndeshje pa prezencen e shikuesve.

KB Peja , Konform Nenit 49.6 Pika 3 te PG denohet me 2.000 euro.

KB Trepça , Konform nenit 49.6 te PG denohet me 200 euro.

KB Trepça, Konform Nenit 49.4 te PG denohet me 600 euro.

KB trepça, Konform Nenit 49.9.2 te PG denohet me 700 euro.

Kujtojmë se Peja dhe Trepça në “Karagaçi” zhvilluan ndeshjen e tretë të serisë gjysmëfinale, e cila u fitua nga vendasit me rezultatin 72:66.

Megjithatë, kjo ndeshje u ndërpre 26 sekonda para përfundimit, pasi një tifoz hyri në parket dhe sulmoi basketbollistin e Trepçës, Rodney Purvis.

Situata eskaloi pastaj edhe më shumë, pasi filloi një përplasje mes tifozëve, të cilët u gjuajtën me mjete ndezëse mes vete.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat