Indiana Peacers, kampion i parë i JR NBA Kosovës

Basketboll

Indiana Peacers, kampion i parë i JR NBA Kosovës

Më: 21 maj 2022 Në ora: 17:02
Indiana Peacers, kampion i parë i JR NBA Kosovës

Të shtunën në palestrën “Don Bosko” është mbajtur Final 4 i JR NBA Kosovës, ku janë zhvilluar ndeshjet gjysmëfinale dhe finalja e madhe.

Ky ishte edicioni i parë dhe historik i kësaj gare, që u organizua nga Federata e Basketbollit e Kosovës, një projekt madhor për zhvillimin e talenteve të basketbollit dhe duke ju bashkuar shumë shteteve që e kanë këtë ligë.

Në fillim ishin 30 Shkolla Fillore të moshës 11-13 vjeç, djem dhe vajza në një ekip, ku janë ndarë në dy Konferenca, Lindore dhe Perëndimore, apo gjashtë Divizione. Më pas tetë më të mirat e secilës konferencë luajtën në çerekfinale e gjysmëfinale, për të dhuruar katër skuadrat më të mira.

Në gjysmëfinalen e parë, Indiana Peacers (Hasan Prishtina-Prishtinë) e ka mundur Atlanta Hawks (SHMU 2 Vushtrri) me rezultat 46:25. Lojë më e barabartë dhe interesante u zhvillua gjysmëfinalja e dytë, ku Golden State Warriors (Emin Duraku-Prizren) shënoi fitore kundër San Antonio Spurs (Emin Duraku-Kaçanik) me rezultat 32:29.

Në finale Indiana Peacers ka shënuar fitore ndaj Golden State 53:34, ku pothuajse gjatë gjithë kohës ishte duke udhëhequr.

Skuadrat humbëse të gjysmëfinaleve janë stolisur me medaljet e bronzta, vendit të dytë i kanë takuar medaljet e argjendta, kurse vendit të parë, unazat e kampionit. Medaljet të ekipeve finaliste i kanë ndarë Fikret Shatri, U.D. i Drejtorit të Departamentit të Sportit të Kosovës dhe Faton Kurshumlija, Komesar i Garave të FBK-së. Kupën e ka ndarë Arben Krasniqi, Drejtor Teknik në FBK.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat