Kim Kardashian injoron Donald Trumpin në listën e falënderimeve për njerëzit që kontribuuan në amnistimin e të burgosurve për të cilët ajo loboi

Bota e Yjeve

Kim Kardashian injoron Donald Trumpin në listën e falënderimeve për njerëzit që kontribuuan në amnistimin e të burgosurve për të cilët ajo loboi

Më: 27 janar 2021 Në ora: 01:07
Kim Kardashian

Kim Kardashian ka shmangur ish-Presidentin e ShBA-së, Donald Trump pasi ai i dha mëshirë një të burgosuri pavarësisht se punoi me të në reformën e burgut gjatë presidencës së tij.

Ylli i “Keeping Up with the Kardashians” ka lënë pas dore së falënderuari publikisht Trumpin për zbutjen e dënimit të përjetshëm të Chris Young, i cili u la i lirë të enjten, shkruan DailyMail.

Në një postim në Instastory, avokatja 40-vjeçare shkroi se ‘zemra e saj ishte plot’ pasi ajo falënderoi ish-avokaten 32-vjeçar Brittany K. Barnes, gjyqtarin Kevin H. Sharp, Aleancën ‘REFORM CAO’, Jessica Jackson, dhe Alice Marie Johnson.

Image

Ish-presidenti mungonte dukshëm në listën e njerëzve të përmendur nga Kardashian.

Kim e cila tashmë është një aktiviste për të drejtat e të burgosurve, ka punuar me Shtëpinë e Bardhë në çështjet e reformës në drejtësinë penale që nga viti 2018 dhe ngadalë ka fituar një reputacion për veten e saj si një avokate me ndikim për reformën në drejtësinë penale.

“Më sjell lot në sy kur shoh gjyqtarin Sharp që e mirëpret atë në shtëpi. Ai u detyrua ta dënonte atë me një dënim të përjetshëm bazuar në minimumet e detyrueshme dhe përfundoi duke dhënë dorëheqjen për shkak të këtyre padrejtësive”, shkroi Kim – e cila mburret me 304.8 milionë ndjekës në të gjitha rrjetet sociale të dielën.

Image

“Gjykatësi Sharp dhe unë shkuam në Shtëpinë e Bardhë disa vjet më parë duke kërkuar mëshirë për Chris Young. Ai është kaq meritor dhe i zgjuar dhe mezi po pres të shoh gjithçka që ai arrin në këtë jetë! Kam punuar në këtë rast me Barnett për vite me radhë, kështu që kjo fitore është kaq e ëmbël!”, shkroi tutje Kardashian.

Trump dha falje për 143 persona të mërkurën e kaluar duke përfshirë Chris, i cili ishte 26 vjeç kur mori një dënim të përjetshëm për akuzat federale të drogës dhe armës.

Image

Pasi punoi në një shtëpi funeralesh, Young thuhet se u përfshi gjithnjë e më shumë me tregtinë e drogës në zonën Clarksville, Tenesi.

Në dhjetor të vitit 2010, ai u akuzua për shitje të drogës nga prokurorët federalë për mbajtjen e marijuanës dhe një gjysmë grami kokainë. Prokurorët akuzuan Young për përfshirjen në trafikun e drogës në zonën Clarksville, Tenesi dhe thanë se ai po blinte kokainë nga drejtuesi i një unaze të paligjshme droge në një stacion lokal të karburantit.

Image

Young u akuzua posaçërisht për konspiracion për shpërndarjen e kokainës dhe akuzave të tjera të lidhura me drogën dhe armët e zjarrit. Fillimisht ofroi një marrëveshje për pranimin e fajësisë që përfshinte një burg 14-vjeçar, ai refuzoi ofertën për ta çuar çështjen e tij në gjyq.

Akuzat e reja kundër Young më pas nxitën ligje federale të ‘tre grevave’ kundër tij nëse ai u gjet fajtor dhe ai u dënua përfundimisht në gusht të vitit 2013 dhe u dënua me burgim të përjetshëm në 2014.

Image

Kardashian u përpoq me sukses që Trump ta lirojë pasi bëri thirrje në Shtëpinë e Bardhë për t’i dhënë atij mëshirë.

“Për fat të mirë, ne kemi njerëz si gjykatësi Sharp që kishin guximin dhe gjakftohtësinë për të folur kundër sistemit tonë të padrejtë”, tha Young të enjten në një aeroport në Tenesi.

“Dhe ne kishim gra si Kim Kardashian e cila ishte e gatshme të përdorte famën e saj për të ndihmuar në tërheqjen e vëmendjes drejt kësaj. Dhe për fat të mirë, ne kishim Presidentin Trump atje [i cili] ishte mjaft i gatshëm të vinte një laps në letër për të korrigjuar disa nga gabimet”, tha tutje ai.

Trump ndryshoi dënimet e 70 personave dhe u dha falje të plotë 73 të tjerëve herët në mëngjes të mërkurën si pjesë e një veprimi mjeshtërie nga ku përfitoi reperët, ish-anëtarët e Kongresit dhe aleatët e tjerë të tij dhe familjes së tij.

Image

Midis 143 personave ishin 32 të cilët ishin dënuar për vepra jo të dhunshme të drogës, përfshirë shpërndarjen e marihuanës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat