Cardi B fiton gjyqin ndaj një YouTuber-i dhe merr si dëmshpërblim një shumë marramendëse

Bota e Yjeve

Cardi B fiton gjyqin ndaj një YouTuber-i dhe merr si dëmshpërblim një shumë marramendëse

Më: 26 janar 2022 Në ora: 09:58
Cardi B

Reperja e njohur, Cardi B, ka ngritur një padi për shpifje kundër YouTuber-it Latasha Kebe  ditën e hënë, duke thënë se Kebe duhet t’i paguajë artistes të paktën 1.25 milionë dollarë, sipas dokumenteve të gjykatës.Cardi B pretendoi në një padi të vitit 2019 se Kebe, ose ndryshe e quajtur,Tasha K dhe ka 1 milion abonentë në kanalin e saj ‘unWinewithTashaK’ , u bë “e fiksuar” pas saj dhe zhvilloi një “fushatë dashakeqe” rreth reperes që përfshinte akuzimin e rremë të Cardi B për testimin pozitiv me herpes dhe probleme me abuzimin e substancat.

Gjatë gjyqit që filloi më parë në janar në Gjeorgji, të dyja palët morën qëndrim. Juria e fajksoi  Kebe-n përgjegjëse për shpifje, shkelje të privatësisë dhe shkaktim të qëllimshëm të shqetësimit emocional.

Ankesa thoshte se Kebe kishte për qëllim të përfitonte nga informacioni i rremë dhe e dinte se postimi për Cardi B “do të tërhiqte shumë më shumë shikues në përmbajtjen e saj sesa mbledh zakonisht.” Në kohën e vendimit të jurisë, Kebe nuk kishte postuar një video për reperen për gati gjashtë muaj.Gjatë gjithë rrjedhës së padisë, Kebe kundërpaditi për 3 milionë dollarë, duke pretenduar se Cardi B, emri i vërtetë i së cilës është Belcalis Almánzar, kishte dërguar fansa për ta ngacmuar. Një gjykatës e hodhi poshtë padinë duke thënë se nuk kishte “asnjë provë” të pretendimit.

Image
Cardi B

Sipas kushteve të shërbimit të YouTube , platforma thotë se nuk është përgjegjëse për ‘Përmbajtjen e paraqitur nga çdo përdorues, ose për sjelljen shpifëse, ofenduese ose të paligjshme të çdo përdoruesi’.

Sipas kërkesave të ankesës për shpifje , ai thotë se “YouTube do të shqyrtojë ankesat ligjore vetëm kur jemi njoftuar nga pala në fjalë ose përfaqësuesi i saj ligjor i autorizuar”.

YouTube nuk mund të kontaktohej menjëherë për të komentuar nëse videot do të mbeten në platformë.

Gjatë çështjes, gjykatësi i qarkut amerikan Ëilliam Ray i kërkoi Qendrës për Shëndetin e Grave në UCLA që t’i dërgonte rezultatet e testit për HIV dhe herpes dhe të dhënat mjekësore të reperit.

Në nëntor 2021, Ray përcaktoi se të  hënat nuk ishin “të dobishme” për rastin e Kebe dhe vërtetoi se Cardi B kishte të drejtë, raportoi “Rolling Stone”. Si pjesë e vendimit, Kebe u urdhërua të paguante 250,000 dollarë si dëmshpërblim mjekësor.

Image
Cardi B
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat