BAFTA TV Awards 2022: Lista e plotë e fituesve

Bota e Yjeve

BAFTA TV Awards 2022: Lista e plotë e fituesve

Më: 8 maj 2022 Në ora: 21:23

Ant dhe Dec morën çmimin “Best Entertainment Show” për “Saturday Night Takeaway” në ndarjen e çmimeve televizive BAFTA të këtij viti të mbajtur në ‘Royal Festival Hall’ të Londrës. Çmimet BAFTA vlerësojnë më të mirat në televizionet në Mbretërinë e Bashkuar.

Prezantuar nga Olivia Colman – dyshja e Geordie, të dy 46-vjeç, u shfaqën shumë të kënaqur që morën çmimin e parë të natës, i cili shënoi herën e katërt që ata fituan në këtë kategori dhe herën e tetë që u nominuan për të.

Image

 

Ant dhe Dec thanë në fjalimin e tyre: ‘Faleminderit shumë, çfarë fillimi i mrekullueshëm i mbrëmjes. Ne ishim të bindur se nuk do të fitonim këtë vit, kështu që kjo është e mrekullueshme. Kjo është qershia mbi tortë. Kur filluam për herë të parë, ishim vetëm në një studio bosh dhe po ecnim duke menduar ‘A është mirë kjo që po bëjmë?’ Ne duhet të falënderojmë ekipin fantastik të prodhimit, kështu që një duartrokitje për të gjithë ju gjithashtu!”

Cathy Tyson mori çmimin për “Aktoren dytësore më të mirë” për rolin e saj në ‘Help’, ku luajti së bashku me Jodie Comer dhe Stephen Graham. Ajo tha në fjalën e saj: ‘Kjo është kaq surreale. Urime të gjithë të nominuarve të tjerë. Nuk jam përgatitur kështu që nuk di çfarë të them. Por unë qëndroj me Ukrainën dhe popullin rus!’

Cathy Tyson mori çmimin për “Aktoren dytësore më të mirë” për rolin e saj në ‘Help’, ku luajti së bashku me Jodie Comer dhe Stephen Graham. Ajo tha në fjalën e saj: ‘Kjo është kaq surreale. Urime të gjithë të nominuarve të tjerë. Nuk jam përgatitur kështu që nuk di çfarë të them. Por unë qëndroj me Ukrainën dhe popullin rus!’

Image

 

Komedia e BBC-së, ‘Motherland’, ka fituar BAFTA-n e saj të parë për sezonin e fundit në kategorinë e ‘Komedisë me skenar më të mirë’, ndërsa çmimi u prezantua nga Doctor Who Ncuti Gatwa.

Lista e plotë e fituesve

Leading Actress

Denise Gough, Too Close
Emily Watson, Too Close
Jodie Comer, Help 
Kate Winslet, Mare Of Easttown
Lydia West, It’s A Sin
Niamh Algar, Deceit

Leading Actor

David Thewlis, Landscapers
Olly Alexander, It’s a Sin
Samuel Adewunmi, You Don’t Know Me
Stephen Graham, Help
Hugh Quarshie, Stephen
Sean Bean, Time 

Drama Series

In My Skin
The Night Stalker
Unforgotten
Vigil

Comedy Entertainment Programme

The Graham Norton Show
The Lateish Show With Mo Gilligan
Race Around Britain
The Ranganation

Virgin Media’s Must-See Moment (voted for by the public)

An Audience With Adele, Adele’s Surprised By The Teacher Who Changed Her Life
I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here! Ant And Dec Dig At Downing Street’s Lockdown Parties
It’s A Sin Colin’s Devastating Aids Diagnosis
Rupaul’s Drag Race UK ‘Uk Hun?’ – Bimini’s Verse
Squid Game Red Light, Green Light Game
Strictly Come Dancing Rose And Giovanni’s Silent Dance To ‘Symphony’ 

Entertainment Performance

Alison Hammond, I Can See Your Voice
Big Zuu, Big Zuu’s Big Eats
Graham Norton, The Graham Norton Show
Joe Lycett, Joe Lycett’s Got Your Back
Michael Mcintyre, Michael Mcintyre’s The Wheel
Sean Lock, 8 Out Of 10 Cats Does Countdown

Soap & Continuing Drama

Casualty
Coronation Street
Emmerdale
Holby City 

Male Performance In A Comedy Programme

Jamie Demetriou, Stath Lets Flats
Joe Gilgun, Brassic
Ncuti Gatwa, Sex Education 
Samson Kayo, Bloods
Steve Coogan, This Time With Alan Partridge

Factual Series

The Detectives: Fighting Organised Crime
9/11: One Day In America
Undercover Police: Hunting Paedophiles
Uprising 

Mini-Series

It’s A Sin
Landscapers
Stephen
Time

Female Performance In A Comedy Programme

Aimee Lou Wood, Sex Education
Aisling Bea, This Way Up
Anjana Vasan, We Are Lady Parts
Rose Matafeo, Starstruck
Sophie Willan, Alma’s Not Normal

Reality & Constructed Factual

Gogglebox
Married At First Sight
Rupaul’s Drag Race UK 
The Dog House

Supporting Actor

Callum Scott Howells, It’s a Sin
David Carlyle, It’s A Sin
Matthew Macfadyen, Succession
Nonso Anozie, Sweet Tooth
Omari Douglas, It’s A Sin
Stephen Graham, Time

Scripted Comedy

Alma’s Not Normal
Motherland
Stath Lets Flats
We Are Lady Parts

Features

Big Zuu’s Big Eats
Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing
Sort Your Life Out
The Great British Sewing Bee

Live Event

The Brit Awards 2021
The Earthshot Prize 2021
The Royal British Legion Festival Of Remembrance
Springwatch 2021

Short Form Programme

Hollyoaks Saved My Life
Our Land
People You May Know
Please Help

Single Drama

Death Of England: Face To Face
Help
I Am Victoria
Together

International

Call My Agent!
Lupin
Mare Of Easttown
Squid Game
Succession
The Underground Railroad

Current Affairs

Fearless: The Women Fighting Putin
Four Hours At The Capitol
The Men Who Sell Football
Trump Takes On The World

Single Documentary

9/11: Inside The President’s War Room
Grenfell: The Untold Story
My Childhood, My Country 
Nail Bomber: Man Hunt

Daytime

The Chase
Moneybags
Richard Osman’s House Of Games
Steph’s Packed Lunch

Sport

The Abu Dhabi Grand Prix
ITV Racing: The Grand National
Tokyo 2020 Olympics
UEFA Euro 2020 Semi-Final: England V Denmark

News Coverage

Channel 4 News: Black To Front
Good Morning Britain: Shamima Begum
ITV News At Ten: Storming Of The Capitol
Sky News: Afghanistan: Endgame

Specialist Factual

Black Power: A British Story Of Resistance
Freddie Mercury: The Final Act
The Missing Children
Silenced: The Hidden Story Of Disabled Britain

Supporting Actress

Cathy Tyson, Help
Céline Buckens, Showtrial
Emily Mortimer, The Pursuit Of Love
Jessica Plummer The Girl Before
Leah Harvey, Foundation
Tahirah Sharif, The Tower

Entertainment Programme

An Audience With Adele Adele
Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway
Life & Rhymes
Strictly Come Dancing

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat