Dua Lipa tregon se si e krijoi këngën hit të filmit “Barbie” – “Dance The Night”

Bota e Yjeve

Dua Lipa tregon se si e krijoi këngën hit të filmit “Barbie” – “Dance The Night”

Më: 5 dhjetor 2023 Në ora: 18:26
Dua Lipa

Ylli i muzikës, Dua Lipa tregoi se si e krijoi këngën e saj hit të filmit “Barbie” – “Dance The Night” në episodin e së hënës të “The Tonight Show” me Jimmy Fallon në NBC.

“Pra, fillimisht kur morëm përmbledhjen nga Greta dhe Barbie u ndikua shumë nga disko dhe ne donim ta bënim atë një këngë argëtuese disko”, tha Dua duke iu referuar regjisores së “Barbie”, Greta Gerwig.

Gjithçka ka të bëjë me ditën e madhe të “Barbie”. Dhe pastaj ajo fillon të ketë një krizë ekzistenciale dhe ajo fillon të mendojë për vdekjen. Dhe është në atë moment kur themi në rregull, si të krijojmë një këngë që përfshin një festë disko shumë argëtuese, por në të njëjtën kohë ka këto ndjenja të lëkundura”, tha Dua.

Image
Dua Lipa

Këngëtarja 28-vjeçare, ndërsa kishte veshur një këmishë të kuqe, fund të ngjashëm dhe geta të zeza, tha se fillimisht u përkulën në aspektin e trazirave, por më pas vendosën se nuk funksionoi kur panë foton.

Kënga e Duas për filmin, “Dance the Night”, u shkrua me Caroline Ailin dhe u prodhua nga Andrew Wyatt dhe Mark Ronson me kontribute nga Picard Brothers.

Image
Dua Lipa

“E ndryshuam pak tekstin dhe më pas filluam ta shkruanim si partiturë”, tha Dua.

Dua tha se ata e bashkuan tekstin me lëvizje kërcimi dhe e përputhën këngën me filmin.

Image
Dua Lipa

“Ishte vërtet, shumë argëtuese, më pëlqeu absolutisht”, tha Dua.

Jimmy e uroi atë për dy nominimet për “Grammy” për “Dance The Night” dhe e pyeti se si ndihej të kishte këngën e verës.

Image
Dua Lipa

“Ndihesha shumë mirë para së gjithash kur e dëgjova dhe pastaj vetëm për të parë reagimin e njerëzve”, tha Dua.

“Së pari, sepse kjo këngë doli para filmit dhe për të parë reagimin e njerëzve pas filmit, më dukej sikur po rritej dhe më befasonte çdo herë”, u shpreh ajo.

Jimmy gjithashtu e pyeti për Service 95 dhe se si ai vazhdoi të rritej. Ai e pyeti për intervistimin e Tim Cook të Apple. Jimmy i tha asaj se ishte një intervistë e mrekullueshme.

“Mendoj se ndonjëherë duhet të bësh pyetje të vështira”, tha Dua.

“Ju nuk keni mundësinë të keni Tim Cook në shtëpinë tuaj shumë shpesh”, tha ylli.

Dua foli gjithashtu për këngën e saj të re të titulluar “Houdini’ dhe se si luante me rrjetet e saj sociale, duke i vendosur gjërat dhe duke i thënë ato si një ‘artiste e arratisjes’. Ajo gjithashtu tregoi se sapo publikoi një version të zgjeruar me një varg të ri.

“Nuk dua të jap shumë detaje. Do të kthehem herën tjetër dhe do të zbuloi të gjitha”, tha Dua.

Jimmy, i cili u akuzua për krijimin e një ‘mjedisi toksik pune’ në një artikull të shtatorit , i kërkoi Duas të tregonte diçka rreth atmosferës së albumit.

“Po shkoj për më shumë një atmosferë psikodelike pop”, tha Dua.

“Por këtë album të ri, e bëra me miqtë e mi Kevin Parker, Tobias Jesse Jr., Danny Hall dhe Caroline Ailin. Dhe ishte krijuar si një grup. Për pjesën me te madhe. Shumica e këngëve i kemi bërë bashkë”, tha Dua.

Dua tha se dëshironte të sillte një element organik live në albumin e saj të ri.

“Kur isha në turne për një vit, sapo fillova të dashurohesha me këngën dhe elementin live”, tha Dua. “Unë thjesht dua t’i sjell të gjitha këto në këtë album të ri. Jam shumë e emocionuar”, shtoi ajo.

Këngëtarja ka promovuar këngën e saj më të fundit “Houdini”, të cilën e publikoi muajin e kaluar në mbështetje të albumit të saj të tretë në studio.

Artistja u shfaq për herë të parë në “The Tonight Show” me Jimmy Fallon në vitin 2016, e cila ishte edhe performanca e saj e parë televizive në SHBA.

Ajo u kthye më vonë në dhjetor 2019 për të promovuar “Don’t Start Now” dhe albumin e saj të dytë.

Dua ishte gjithashtu në emisionin e NBC në mars 2022, pak pasi filloi turneun e saj “Future Nostalgia”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat