Një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë/ Dua Lipa rrëfehet për TIME, fëmijërinë e saj në Kosovë te fuqinë e manifestimit

Bota e Yjeve

Një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë/ Dua Lipa rrëfehet për TIME, fëmijërinë e saj në Kosovë te fuqinë e manifestimit

Më: 15 prill 2024 Në ora: 19:49
Dua Lipa

Dua Lipa është një artiste mjeshtërore e arratisjes. Në "Houdini", ajo këndon për dikë me aq pak durim për gjeste sipërfaqësore, saqë do të zhduket nëse një mashkull nuk do ta surprizonte. Në studion në LA ku u takuam në shkurt, Lipa kryen një lloj tjetër akti të zhdukjes - që do të thotë, ajo materializohet shumë papritur kur është koha për të biseduar dhe, 45 minuta më vonë, është zhdukur po aq befas.

Kjo nuk duhet të jetë befasi për këdo që ka ndjekur ritmin e saj të furishëm gjatë viteve të fundit. Po, Lipa është një superstar global që ka pasur pesë këngë në “Top 10” e ‘Billboard Hot 100’ dhe është shfaqur në filmin më të suksesshëm të vitit të kaluar, por ka qenë e mundur vetëm sepse ajo përdor çdo minutë. Ajo duket se ka një plan për gjithçka - që nga fillimi i karrierës së saj, ajo ka organizuar me kujdes 24-orë, duke shqyrtuar me kujdes hapat e ardhshëm dhe duke i kthyer idetë në veprim.

Qasja e qëllimshme e Lipës ndaj gjurmëve të saj të punës përcillet me atë që ajo i tha TIME me një buzëqeshje në vitin 2017: "Do të doja të merrja përsipër botën... Nëse do të mundja." Dua Lipa nga ajo intervistë është dukshëm më e re dhe më e etur - një 20-vjeçare në prag të suksesit masiv komercial, pjesërisht falë albumit të saj debutues, i cili përmbante këngë të shkëlqyera elektro-pop si " IDGAF", "New rules" dhe "Be the one". Lipa, tani 28 vjeçe, është më e përmbajtur, por jo më pak entuziaste për 2024, i cili përfshin publikimin më 3 maj të ‘Radical Optimism’, albumi i saj i tretë i shumëpërfolur.

Image

"Që kur isha shumë e vogël, kam shënuar gjërat që kam ëndërruar për veten time," thotë këngëtarja dhe kantautorja shqiptare në një intervistë pas xhirimit të saj të kopertinës ‘TIME100’. “Kam planifikuar gjithmonë gjërat përpara se të ndodhin. Edhe pse lindin surpriza që unë i vlerësoj në këtë moment, gjithmonë ka një objektiv afatgjatë.”

E ulur me këmbët e kryqëzuara me një fustan të zi Jacquemus, me flokët e kuqe të lyer që i binin rreth fytyrës, Lipa flet me saktësi, duke shqyrtuar me kujdes çdo pyetje përpara se të përgjigjet. Yjet e popit, veçanërisht ata me karriera tepër të suksesshme, shpesh akuzohen se janë kalkulator. Por personalisht, Lipa duket shumë e zhytur në mendime, pavarësisht nëse ajo është duke zbuluar se çfarë ka në dispozicion për ‘Radical Optimism’ ose duke ndarë këshilla për udhëtime dhe, në përputhje me karrierën e saj të dikurshme si modele, e gatshme. "Është e rëndësishme që thjesht t'i shkruash gjërat," thotë ajo. "Asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të bëhet e vërtetë."

A beson Lipa në fuqinë e manifestimit? Absolutisht. "Të manifestosh është një gjë e madhe për mua," pranon ajo. “Unë besoj se ne kemi në dorë vendosjen e gjërave në botë. Në mënyrë të pandërgjegjshme, ju thjesht punoni për to. Asgjë nuk është kurrë e paarritshme.”

Megjithëse Lipa qesh me veten e saj të re dhe planet e saj për të pushtuar botën, është e vështirë të mohosh ngritjen e saj stratosferike. Lipa ka lindur në Londër në vitin 1995 nga prindërit shqiptarë nga Kosova, Anesa dhe Dukagjin Lipa, të cilët u larguan nga Prishtina si refugjatë në fillim të viteve '90. Kur Lipa ishte 11 vjeç, familja e saj u kthye në Kosovë - disa vite më vonë, Lipa do t'i bindte prindërit e saj që ta lejonin të kthehej në Londër për të ndjekur një karrierë në muzikë.

Ndërsa ndiqte shkollën e teatrit si adoleshente, Lipa filloi të publikonte covers në YouTube dhe SoundCloud, të këndonte në restorante dhe klube nate dhe nënshkroi me një agjenci modelimi. Në vitin 2013, Lipa mori punën e saj të parë duke kënduar - një version i "Lost in Music" për një reklamë televizive të X Factor - e cila çoi në një marrëveshje botimi me TaP Music, dhe më vonë, një marrëveshje me Warner Bros.

Kënga debutuese e Lipës, "New Love", u hodh në vitin 2015 dhe u pasua shpejt nga "Be the One". Ajo publikoi më pas - "Hotter Than Hell" dhe "Blow Your Mind (Mwah)", një bashkëpunim dinamik me Sean Paul ("No Lie") në 2016. Dhe në verën e 2017, Lipa më në fund debutoi me një album.

Pas suksesit të këtij albumi, që mori pesë nominime në Brit Awards 2018 (ajo fitoi British Breakthrough Act dhe British Female Artist Solo), Lipa solli albumin e saj të dytë në vitin 2020, Future Nostalgia, i cili i dha një Brit për ‘Albumin i vitit në Britani’ dhe ‘Albumin më të mirë Pop-Vocal’ në Grammy.

Suksesi i Lipës çoi në përfshirjen e saj në Barbie. "Dance the Night", të cilën ajo e shkroi bashkë me Mark Ronson, është kolonë zanore e filmit. (Filmi përmban gjithashtu një skenë nga këngëtarja si sirena Barbie.) Në fillim të këtij viti, Lipa u shfaq në thrillerin ‘Argylle’, ku ajo luan një personazh të quajtur LaGrange. “E shijova shumë këtë film”, thotë Lipa. “Më pëlqen ideja për të mishëruar një personazh tjetër dhe për të pasur një detyrë. Më pëlqen gjithashtu kur shkoj në një sesion fotografik dhe mund të ndryshoj plotësisht pamjen time. Më kthen në një personazh tjetër.”

Për të qenë një yll pop - ose person i famshëm në 2024 - kërkon diversifikim. Në krye të muzikës dhe "rolet e vogla", siç i quan ajo, Lipa vjen edhe si një gazetare; ‘Dua Lipa: At Your Service’ u shpall si një nga Podcast-et më të mira të 2022-ës nga Spotify dhe përmban të ftuar të famshëm nga fusha të ndryshme, nga Billie Eilish deri te Esther Perel. Ndërkohë, Lipa lançoi një klub librash dhe buletin për lifestyle, ‘Service95’, në fillim të vitit 2022.)

Lipa, së cilës iu dha shtetësia shqiptare në vitin 2022, flet gjithashtu me pasion për trashëgiminë e saj të dyfishtë, si dhe rëndësinë që Kosova të marrë liberalizimin e vizave, e cila u lejon shtetasve të udhëtojnë lirshëm në Evropë. "Unë jam nga dy vende në të njëjtën kohë," thotë ajo. “Të jesh nga Kosova është një pjesë e madhe e asaj që jam dhe marrja e shtetësisë sime shqiptare ishte vërtet emocionuese.”

“Për një popull si në Kosovë, ku mbi 50% është nën 25 vjeç, është një nga popullatat më të reja në Evropë,” vazhdon Lipa. “mundësia për të qenë në gjendje të udhëtosh lirshëm është vërtet e rëndësishme. Ka të gjithë këta fëmijë që kanë ëndrra dhe shpresa të mëdha dhe duan të jenë në gjendje të lëvizin, të udhëtojnë dhe të eksplorojnë. Ata duan të evoluojnë dhe rriten dhe shpresojnë se ndoshta mund të dëgjohen dhe shihen në një mënyrë tjetër. Tani që pasaportat e tyre nënkuptojnë diçka.”

Për të nderuar rrënjët e saj, Lipa është po aq e përkushtuar për të ndryshuar mënyrën se si fansat e saj perëndimorë mund t'i perceptojnë vendet si Kosova dhe Shqipëria. “Kur njerëzit mendojnë për Kosovën, nuk dua që ata të thonë: “Oh, Kosovë e shkatërruar nga lufta.” Ka shumë më tepër”, thotë ajo. “Ne bëjmë një festival në Prishtinë, unë dhe babai im, që ka të bëjë me marrjen e njerëzve nga e gjithë bota që të zbresin dhe të shohin se sa e ndryshme është nga ajo që ata presin — qofshin këta artistë nga e gjithë bota, apo fansa që vijnë për të parë artistë që duan nga vendet fqinje. E di që kur jetoja në Kosovë, asnjë nga artistët e mi të preferuar nuk vinte atje. Është ëndrra ime më e madhe të jem në gjendje t'ua sjell ata fëmijëve atje tani.”

Megjithatë, për momentin, fokusi kryesor i Lipës është nxjerrja e albumit të saj të tretë. Natyrisht, ajo parashikoi se si do të tingëllonte vite më parë. “Më kujtohet kur punoja për albumin tim të parë, po mbaja shënime se cili do të ishte albumi im i tretë,” thotë Lipa. “Është çmenduri të mendosh për të, por mbaj mend që fola me mikun tim të ngushtë dhe A&R Joe [Kentish], 'Ndoshta te albumi i tretë, mund të punoja me Kevin Parkerin e [Tame Impala's', dhe ai tha: 'Në rregull, qetësohu, le të bëjmë hapa të vegjël.'”

Teoria e Lipës në atë kohë ishte se nëse dy albumet e saj të parë do të priteshin mirë, "ndoshta do të meritoja të isha në një dhomë me një artist që e admiroj shumë ". Jo vetëm që Parker është një producent në projektin me 11 këngë, por Lipa mblodhi një ekip të ngushtë, duke Caroline Ailin, Danny L Harle dhe Tobias Jesso Jr. në studio me të.

"Albumi në tërësi është më i pjekur," ndan Lipa për punën e saj të fundit, që përmban këngët "Houdini", "Training Season" dhe "Illusion". Duke e përshkruar albumin si shumë të frymëzuar nga rockers skocezë të viteve '80 Primal Scream dhe Massive Attack, ajo vazhdon: “Unë nuk jam definitivisht i njëjti person që isha kur shkrova albumin tim të parë. Unë kam evoluar dhe mësuar aq shumë… duke i marrë gjërat siç vijnë, duke mos parë asgjë si të keqe apo diçka si një pengesë. Kjo përfshin shumë rritjen dhe mirëkuptimin e vetvetes, njohjen e vlerave, qoftë në biznes, dashuri apo miqësi. Unë jam thjesht një person tjetër, kështu që sigurisht që ky album do të jetë ndryshme. Kam mendime, dëshira, nevoja dhe perspektiva të ndryshme. Unë kam ndryshuar shumë… Ndihem më e sigurti në këtë pikë të jetës sime.”

Besimi po shpërblehet, veçanërisht pasi ajo ka lançuar së fundmi Radical22, një kompani e pavarur e mediave dhe menaxhimit, e cila nënshkroi një marrëveshje për administrimin e botimeve globale me Warner Chappell Music. "Unë kam mbjellë fara për përpjekjet e mia të tjera gjatë gjithë jetës sime," thotë Lipa. “Është një mënyrë për mua që të jem në gjendje t'u tregoj të gjithëve anët e tjera se kush jam. Më pëlqen karriera ime muzikore dhe fakti që më jep shumë mundësi për t'u shprehur. Por nuk është e vetmja gjë që jam.”

Image
commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat