Gazeta gjermane: Vëllezërit nga Kosova bëhen milionerë, merreshin me këtë veprimtari ilegale

Diaspora

Gazeta gjermane: Vëllezërit nga Kosova bëhen milionerë, merreshin me këtë veprimtari ilegale

Nga: H.O. Më: 10 qershor 2024 Në ora: 20:55
Kemajl G. (32) dhe dy vëllezërit e tij thuhet se kanë trafikuar të huaj me çertifikata false gjermane./ Foto: Sascha Baumann / all4foto.de

Kemajl G. (32) dhe dy vëllezërit e tij thuhet se kanë trafikuar të huaj me çertifikata false gjermane, shkruan Bild, transmeton Bota sot.

Shtutgart – Diplomat dukeshin zyrtare. Por ato erdhën nga një printer privat me ngjyra. Vëllezërit Kemajl (32) dhe Emir G. (37) qëndrojnë para gjykatës rajonale të Shtutgartit që nga e hëna. Dy vëllezeritt mësohet se kanë falsifikuar 561 certifikata gjermane në mënyrë që të huajt të futeshin kontrabandë në shkallë të gjerë dhe të fitonin para prej tyre.

Në fund të vitit 2023, policia mori një informacion anonim dhe kontrolloi apartamentet e vëllezërve në rrethin Rems-Murr (Baden-Ëürttemberg). Gjatë hetimeve të mëtejshme, policia ka hasur në 561 të dyshuar të cilët me sa duket kishin blerë certifikata gjuhësore për rreth 3000 euro secili.

Image
Emir G. (37, majtas) erdhi me tre avokatë, vëllai i tij Kemajl me dy

Me diplomat në dorë, emigrantët mashtruan zyrat e imigracionit në Baden-Ëürttemberg dhe Bavari dhe morën një leje qëndrimi pavarësisht mungesës së aftësive gjuhësore.

Në aktakuzën e tyre, prokuroria publike supozon se Kemajl dhe Emir G. në mënyrë të paligjshme kanë fituar pothuajse një milion euro. Ata mësohet se kanë krijuar një bandë me vëllain e tyre dhe kanë falsifikuar dokumentet në mënyrë komerciale. Vëllai ndodhet në paraburgim në Mal të Zi për ekstradim. Tre të afërmit përballen me dënime me burg deri në dhjetë vjet.

Fitimet e larta me certifikata false

Në ditën e parë të gjykimit u lexuan vetëm akuzat. Vëllezërit njoftuan përmes avokatëve të tyre se nuk do të komentonin mbi personin apo çështjen.

Sipas informacionit të BILD, zyra e prokurorit publik ka akuzuar vetëm raste në të cilat një dënim duket i mundshëm. Në fakt, ata thuhet se kanë falsifikuar të paktën dyfishin e diplomave, duke fituar rreth 2.2 milionë euro. Pronarët e shkollave të gjuhës kriminale thuhet se kanë marrë pjesë dhe kanë dhënë emrat e tyre për mashtrim.

Po hetohen edhe blerësit e certifikatave false gjermane (niveli B1 dhe B2). Ata duhet të presin që lejet e tyre të qëndrimit dhe vendbanimit t'u revokohen.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat