Kjo është shtëpia ku vdiq Maradona

Futboll

Kjo është shtëpia ku vdiq Maradona

Më: 2 dhjetor 2020 Në ora: 13:00
Kjo është shtëpia ku vdiq Maradona

Është mjaft mbresëlënëse të shikosh nëpër fotot e botuara nga gazeta argjentinase “Clarìn”. Është një shtëpi, e bukur apo e shëmtuar, e madhe apo e vogël, nuk ka rëndësi. Është një vend i vdekjes, i vdekjes së Diego Armando Maradonës.

Prandaj, pyetja për të bërë është: a ishte e përshtatshme kjo shtëpi për të pritur një njeri në gjendjen e tij? Si zakonisht, ne jemi të ndarë. Një burim nga “Clarìn” na siguron se “gjithçka ishte shumë e pasigurt, për të mos thënë një katastrofë”.

Avokati dhe krahu i djathtë i “Pibe de Oro”, Matias Morla, kishte një mendim krejt tjetër: “Shtëpia nuk ishte aq e vogël. Ajo kishte një pamje nga liqeni dhe sipër katër dhoma të tjera, njëra me një banjo dhe suitë”.

Image

Nga ana tjetër, ishte vetë Morla, ai që pagoi qiranë deri më 31 janar 2021, përmes një kontrate të nënshkruar nga njëra prej vajzave të Diegos, Jana, më 10 nëntor.

Shtëpia është e vendosur në pjesën 45, në San Andrés de Tigre. Komoditetet e “Pibe de Oro” ishin si më poshtë: salla e lojërave në katin e parë, me krevat dopio, TV 32 inç, tualet kimik i lëvizshëm, karrige masazhesh, kondicioner. Maradona rrinte në dhomën e lojës, sepse nuk mund t’i ngjiste shkallët, si për shkak të gjunjëve të tij të lodhur, edhe shëndetit të brishtë, pas operacionit në kokë.

Ekipi i hetuesve për vdekjen e Maradonës po mbledh prova. Shtëpitë dhe zyrat e Leopoldo Luque (39 vjeç), neurokirurgu që e operoi atë, dhe Agustina Cosachov (35 vjeç), psikiatri që e trajtoi, tashmë janë bastisur.

Asnjëri nuk akuzohet zyrtarisht, por duhet të përcaktohet nëse ata kanë kryer “vdekje të paligjshme”, domethënë vdekje të pavullnetshme nga neglizhenca ose pa dashje. Morla nuk është nën hetim për momentin, por mund të jetë në një fazë të mëvonshme. Është e nevojshme të kuptohet nëse Diego ka pasur trajtimin që i nevojitet një pacienti të operuar së fundi, me probleme serioze të zemrës.

Raportet dhe analizat e ekspertëve për gjakun, urinën, tamponët, flokët, pëlhurat dhe madje edhe zemrën e plotë të “Pibe de Oro” do të japin informacione të mëtejshme, si dhe studimet toksikologjike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat