Gjyqtari e ndëshkon rëndë, edhe pse kishte të drejtë

Më: 29 dhjetor 2020 Në ora: 12:27

Aty ku VAR nuk arrin, telefoni inteligjent kujdeset për të. Ose të paktën përpiqet.

Në Turqi, në intervalin e ndeshjes midis Besiktas dhe Sivasspor, kur nikoqirët kryesuan 1-0, kapiteni i mysafirëve, Hakan Arslan, donte t’i provonte kryesorit Seker gabimin e bërë para golit nga Yalcin (18’). Nëpërmjet pamjeve në telefon, në fakt, lojtari theksoi se si topi ishte larguar më parë nga fusha.

Në atë moment, gjyqtari i dha karton të verdhë dhe Arslan, i tërbuar, hodhi celularin në tokë dhe më pas e goditi atë. Arbitri i dha kartonin e dytë të verdhë, duke e mbyllur aty ndeshjen për kapitenin e miqve.

Për rekord, ndeshja përfundoi 1-1, falë golit të Torun në minutën e 20-të të pjesës së dytë.

Dhe pastaj pamjet provuan pa dyshim se Arslan kishte të drejtë. Në aksionin që kishte çuar në avantazhin e Besiktas, topi kishte kaluar plotësisht jashtë vijës anësore.