Dy statistika të veçanta tek Italia

Futboll

Dy statistika të veçanta tek Italia

Më: 26 mars 2021 Në ora: 11:29
Dy statistika të veçanta tek Italia

Imperativ ishte fillimi i fushatës kualifikuese me këmbën e djathtë. Italia, megjithëse me një performancë jo shumë të shkëlqyer, e përmbushi detyrën e saj. Pasi humbi finalet e Kupës së Botës 2018, është e ndaluar të mos marrë pjesë edhe në Kupën e Botës 2022, që do të zhvillohet në Katar.

Fitorja 2-0 kundër Irlandës së Veriut përshtatet në këtë drejtim. Të dielën kundër Bullgarisë do të shohim nëse dita e djeshme ishte një ndërhyrje normale pas 4 muajsh pa ndeshje, ose nëse Mancini do të duhet të prek diçka në zgjedhje, por ndërkohë trajneri blu ka arritur dy statistika shumë të veçanta.

I pari është edhe ai më ndjellësi, pasi kujton dy trajnerë që kanë bërë historinë e botës italiane: Enzo Bearzot dhe Marcello Lippi.

Me fitoren e djeshme, në fakt, Mancini u bë trajneri i tretë, që qëndron i pamposhtur në 15 ndeshjet e para në shtëpi, në stolin e Italisë (9 fitore, 6 barazime), njësoj si trajnerët e sukseseve në “Spanjë 1982” dhe “Francë 2006”.

Duke marrë parasysh të gjitha garat dhe, gjithashtu ndeshjet jashtë, Italia ka arritur 23 ndeshje radhazi pa humbje (18 fitore dhe 5 barazime), ndër të tjera, duke pësuar vetëm një gol në shtatë ndeshjet e fundit. Gjithashtu, falë Leonardo Bonucci, i cili dje arriti kuotën e 100 ndeshjeve me axurrët, duke u bërë ndër të tjera lojtari më i përdorur gjatë drejtimit të Mancini, me 23 ndeshje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat