Rikthehet ideja e Superligës Evropiane, kundërshtohet nga UEFA

Futboll

Rikthehet ideja e Superligës Evropiane, kundërshtohet nga UEFA

Më: 18 prill 2021 Në ora: 10:29
Foto ilustrim

Superliga Evropiane mund të mos jetë projekt i dështuar.

Ideja e Superligës Evropiane është rikthyer si temë në mediat italiane.

Sipas “Corriere dello Sport”, tani, platforma ukraino-amerikane, Blavatnik është duke kërkuar që të krijojë një Kampionat me 16 skuadra.

Situata është deliakte, por DAZN dëshiron të përfshijë edhe Sky për të përfshirë të drejtat televizive nga Gjermania, Franca, Italia dhe Spanja.

Por, UEFA nuk është dakord, pasi shtëpia evropiane e futbollit të hënën do të lancojë projektin për zgjerimin e Ligës së Kampionëve.

Sipas “Corriere dello Sport” 16 skuadrat nga Evropa që do të ishin pjesë e këtij kampionati do të ishin:

Italia: Juventus, Inter, Milan, Roma

Anglia: Manchester City, Chelsea, Liverpool, Manchester United

Spanja: Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Sevilla

Germania: Bayern Munchen, Borussia Dortmund, RB Leipzig, Borussia Monchengladbach

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat