Pique: Futbolli iu takon tifozëve, sot më shumë së kurrë më parë

Futboll

Pique: Futbolli iu takon tifozëve, sot më shumë së kurrë më parë

Më: 21 prill 2021 Në ora: 10:40
Gerard Pique

Mbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique, duket t’i jetë gëzuar dështimit të jetësimit Superligës Evropiane, megjithëse klubi i tij vijon të jetë pjesë e kësaj lige të propozuar.

Superliga Evropiane u pezulluar, vetëm 48 orë pasi e njoftoi krijimin, për shkak se u tërhoqën nga ajo gjashtë klubet angleze që kishin nënshkruar për t’iu bashkuar.

Manchester City, Manchester United, Chelsea, Arsenali, Liverpooli dhe Tottenhami u tërhoqën nga grupi i 12 klubeve themeluese të Superligës, e cila për synim kishte ta zëvendësonte Ligën e Kampionëve si garën kryesore evropiane për klube.

Rrugën e tyre thuhet ta ketë ndjekur edhe Interi.

Presioni i madh dhe kritikat e pareshtura të tifozëve të klubeve dhe kërcënimet nga UEFA, FIFA dhe ligat vendore ndikuan në tërheqjen e tyre.

Por Barcelona, Real Madridi, Atletico Madridi, Juventusi dhe Milani ende nuk kanë treguar cilat janë qëllimet e tyre.

Pasi Superliga njoftoi se do ta pezullojë planin për jetësimin e kësaj lige të martën në mesnate, Pique reagoi në Twitter.

“Futbolli iu takon tifozëve. Sot më shumë se kurrë më parë”, shkroi mbrojtësi spanjoll.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat