Xhaka i tunduar nga Mourinho

Futboll

Xhaka i tunduar nga Mourinho

Më: 19 qershor 2021 Në ora: 11:00
Xhaka i tunduar nga Mourinho

Xhaka lëviz, në vetën e parë: “Më lini të shkoj te Roma”. Ai i kërkoi Arsenalit, i cili vazhdon të ngulmojë për 20 milionë euro, plus shpërblime për ta liruar, falë një marrëveshje të nënshkruar me Tiago Pinto.

Bëhet fjalë për një kontratë 4-vjeçare, me 2.5 milionë euro në sezon. 

Xhaka e ka kuptuar që thirrja e Mourinhos është një mundësi e pashmangshme për të rinisur pas një periudhe të palumtur si për të, ashtu edhe për Arsenalin.

Ndërkohë, me flokët e reja të zbardhura (bjond), ai shijoi atmosferën e stadiumit Olimpik me kombëtaren e Zvicrës. Nuk ishte një mbrëmje shpërblyese, por më pak e keqe sesa mund të duket, të paktën në nivelin personal. Në të vërtetë, shifrat tregojnë se Xhaka, në dy ndeshjet e para të Europianit bëri punën për të cilën paguhet: 136 pasime të sakta nga 149 (92%), 14 topa të rikuperuar.

Ai është një mesfushor gjeometrik dhe inteligjent, i mirë në ndërtim dhe shkatërrim, shumë fizik në dyluftime. Graniti nuk është një përbindësh i shpejtësisë, por as statik.

Ai deri më tani ka udhëtuar mesatarisht 10.1 kilometra për ndeshje. Kombinuar me një mesfushor dinamik, si Veretout, ai mund të integrohet në mënyrë perfekte te Roma.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat