Spanja turpëron Sllovakinë! Suedia kualifikohet

Futboll

Spanja turpëron Sllovakinë! Suedia kualifikohet

Nga: Kemajl Goca Më: 23 qershor 2021 Në ora: 18:28
Spanja

(E plotësuar) -  Spanja e turpëron keq me rezultat 5:0 Sllovakinë, në ndeshjen e fundit të grupit E në Kampionatin Evropian. Spanja së bashku me Suedinë kualifikohen në të tetën e finales. 

Suedia përfundon në vend të parë me 7 pikë, pasojnë Spanja me 5, Sllovakia 3 dhe Polonia në fund me 1 pikë.    

Spanjollët pas dy barazimeve rresht iu kthehen fitores dhe me rezultat bindës. 

Image

Grup E
Sllovakia -Spanja 0:5
Suedia – Polonia 3:2

Tabela
1. Suedia    3    2    1    0    4:2    7
2. Spanja    3    1    2    0    6:1    5
3. Sllovakia        3    1    0    2    2:7    3
4. Polonia    3    0    1    2    4:6    1

Në minutën e 10-të, Koke pengohet, ndërsa gjyqtari pasi shikoj sistemin VAR, akordoi penallti për Spanjën. 

Pas dy minutave (12’) Alvaro Morata nuk shënon nga penalltia, portieri Dubravka e lexon gjuajtjen e tij dhe e mbron.

Në minutën e 30-të, Sarabia godet fortë nga 16 metra dhe qëllon tërthorësen, portieri Martin Dubravka bëri gafë, duke tentuar që topin e rikthyer ta largojë me dorën e vet e futi në rrjetë. Në minutën e 45+3, Aymeric Laporte shënon me kokë për 0:2. 

Pjesa e dytë ishte fatale për sllovakët, spanjollët shënuan edhe tri herë përmes  Sarabia (56’), Ferran Torres (67’), Kucka (71’-autogol). Spanja sot shpërtheu me lojë dhe e turpëron keq Sllovakinë. 

Ballafaqimi mes Suedisë dhe Polonisë përfundoi me rezultat 3:2 në të mirë të suedezëve. 

Image

Suedia 

Për Suedinë shënoi Emil Forsberg (2’ e 59’) e Claesson (90+4’) dhe për Poloninë Lewandowski (61’ e 84’).
Duhet theksuar në minutën e 17-të,  Polonia ka humbur rastin e artë, aty ku Lewandowski ishte i pafat, duke goditur dy herë brenda pak sekondave tërthorësen.

Polonia eliminohet nga Kampionati Evropian.

Sllovakia – Spanja 0:5
Stadiumi “de La Cartuja” në Sevilla.
Gjyqtar: B. Kuipes (Hoalanda).
Kartona të verdhë: Duda – Busquets, Alba.
Shënues: Dubravka (30’-autogol), Laporte (45+3’), Sarabia (56’), Torres (67’), Kucka (71’-autogol).
Sllovakia: Dubravka, Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan (Lobotka 46’), Kucka, Hromada, Haraslin (Suslov 69’), Mak (Weiss 69’), Hamsik (Benes 90’), Duda (Duris 46’).
Spanja: Unai Simon; Azpilicueta (77’), Eric Garcia (P. Torres 71’), Laporte, Alba; Koke, Busquets (Alcantara 71’), Pedri; Sarabia, Morata (Torres 66’), Moreno (Traore 76’).

Suedia – Polonia 3:2
Stadiumi “Gazprom Arena” në St. Petesburg.
Gjyqtar: M. Oliver (Anglia).
Shënues: Forsberg (2’ e 59’) – Lewandowski (61’ e 84’)).
Kartona të verdhë: Danielson – Krychowiak. Glik.
Suedia: Olsen; Lustig (Krafth 68’), Lindelof, Danielson, Augustinsson; Sebastian Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg (Claesson 77’); Quaison (Kulusevski 55’), Isak (Berg 68’).
Polonia: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Puchacz (Frankowski 46’), Jozwiak, Krychowiak (Placheta 78’), Klich (Kozlowski 73’), Zielinski, Swiderski (Jozwiak 61’), Lewandowski.

87' Sllovakët as në ëndërr nuk e ka pa këtë humbje.

84' Lewandowski barazon 2:2.

83' Sllovakia është e dorëzuar.

80’ Spanja ka siguruar kalimin në të tetën e finales.

Sllovakia – Spanja 0:5
Stadiumi “de La Cartuja” në Sevilla.
Gjyqtar: B. Kuipes (Hoalanda).
Kartona të verdhë: Duda – Busquets, Alba.
Shënues: Dubravka (30’-autogol), Laporte (45+3’), Sarabia (56’), Torres (67’), Kucka (71’-autogol).
Sllovakia: Dubravka, Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan (Lobotka 46’), Kucka, Hromada, Haraslin (Suslov 69’), Mak (Weiss 69’), Hamsik, Duda (Duris 46’).
Spanja: Unai Simon; Azpilicueta (77’), Eric Garcia (P. Torres 71’), Laporte, Alba; Koke, Busquets (Alcantara 71’), Pedri; Sarabia, Morata (Torres 66’), Moreno (Traore 76’).

Suedia – Polonia 2:1
Stadiumi “Gazprom Arena” në St. Petesburg.
Gjyqtar: M. Oliver (Anglia).
Shënues: Forsberg (2’ e 59’) – Lewandowski 61’).
Kartona të verdhë: Danielson - Krychowiak.
Suedia: Olsen; Lustig (Krafth 68’), Lindelof, Danielson, Augustinsson; Sebastian Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg (Claesson 77’); Quaison (Kulusevski 55’), Isak (Berg 68’).
Polonia: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Puchacz (Frankowski 46’), Jozwiak, Krychowiak, Klich (Kozlowski 73’), Zielinski, Swiderski (Jozwiak 61’), Lewandowski.
 

72' Spanja po e turpëron keq Sllovakinë. Juraj Kucka shënon autogol për 0:5.

67'  Ferran Torres me prekjen e parë të topit shënon dhe 0:4 për Spanjën.

65' Spanja avancon me 0:3 dhe fitoren e ka në dorë.

61’ Spanja pas dy barazimeve po shkon drejt fitores. Robert Lewandowski ngushton rezultatin 2:1 në duel me Suedinë. 

Sllovakia – Spanja 0:5
Stadiumi “de La Cartuja” në Sevilla.
Gjyqtar: B. Kuipes (Hoalanda).
Kartona të verdhë: Duda – Busquets, Alba.
Shënues: Dubravka (30’-autogol), Laporte (45+3’), Sarabia (56’).
Sllovakia: Dubravka, Pekar, Satka, Skriniar, Hubocan (Lobotka 46’), Kucka, Hrosovsky, Koscelnik, Hamsik, Mak, Duda (Duris 46’).
Spanja: Unai Simon; Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Moreno.

Suedia – Polonia 2:1
Stadiumi “Gazprom Arena” në St. Petesburg.
Gjyqtar: M. Oliver (Anglia).
Shënues: Forsberg (2’ e 59’) – Lewandowski 61’).
Kartona të verdhë: Danielson.
Suedia: Olsen; Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson; Sebastian Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg; Quaison (Kulusevski 55’), Isak.
Polonia: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Puchacz (Frankowski 46’), Jozwiak, Krychowiak, Klich, Zielinski, Swiderski, Lewandowski.

59' Emil Forsberg në formë, shënon golin e dytë të tij dhe të epërsisë së Suedisë me 2:0 ndaj Polonisë.

56' Alba asistoi për bukuri deri të Pablo Sarabia i cili nga afërsia shënon për 0:3.

55' Spanja po luan me komoditet, ka epërsinë 2:0.

52' Polonia shumë afër eliminimit.

 48’ Sllovakia është në presion të madh.

Sllovakia – Spanja 0:1
Stadiumi “de La Cartuja” në Sevilla.
Gjyqtar: B. Kuipes (Hoalanda).
Kartona të verdhë: Duda - Busquets.
Shënues: Dubravka (30’-autogol), Laporte (45+3’).
Sllovakia: Dubravka, Pekar, Satka, Skriniar, Hubocan (Lobotka 46’), Kucka, Hrosovsky, Koscelnik, Hamsik, Mak, Duda (Duris 46’).
Spanja: Unai Simon; Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Moreno.

Suedia – Polonia 1:0
Stadiumi “Gazprom Arena” në St. Petesburg.
Gjyqtar: M. Oliver (Anglia).
Shënues: Forsberg (2’).
Kartona të verdhë: Danielson.
Suedia: Olsen; Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson; Sebastian Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg; Quaison, Isak.
Polonia: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Puchacz, Jozwiak, Krychowiak, Klich, Zielinski, Swiderski, Lewandowski.

46' Fillon pjesa e dytë.

Përfundojnë pjesët e para, Sllovakia - Spanja 0:2 dhe Suedia - Polonia 1:0.

Në minutën e 10-të, Koke pengohet, ndërsa gjyqtari pasi shikoj sistemin VAR, akordoi penallti për Spanjën. 

Pas dy minutave (12’) Alvaro Morata nuk shënon nga penalltia, portieri Dubravka e lexon gjuajtjen e tij dhe e mbron.

Në minutën e 30-të, Sarabia godet fortë nga 16 metra dhe qëllon tërthorësen, portieri Martin Dubravka bën gafë, duke tentuar që topin e rikthyer ta largojë me dorën e vet e futi në rrjetë.

Në minutën e 45+2, Aymeric Laporte shënon me kokë për 0:2. 

Suedia po avancon me rezultat 1:0 ndaj Polonisë. Emil Forsberg shënoi në minutën e 2-të.

Në minutën e 17-të,  Polonia ka humbur rastin e artë për të barazuar shifrat, aty ku Lewandowski ishte i pafat, duke goditur dy herë brenda pak sekondave tërthorësen.

Sllovakia – Spanja 0:2
Stadiumi “de La Cartuja” në Sevilla.
Gjyqtar: B. Kuipes (Hoalanda).
Kartona të verdhë: Duda - Busquets.
Shënues: Dubravka (30’-autogol), Laporte *45+2').
Sllovakia: Dubravka, Pekar, Satka, Skriniar, Hubocan, Kucka, Hrosovsky, Koscelnik, Hamsik, Mak, Duda.
Spanja: Unai Simon; Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Moreno.

Suedia – Polonia 1:0
Stadiumi “Gazprom Arena” në St. Petesburg.
Gjyqtar: M. Oliver (Anglia).
Shënues: Forsberg (2’).
Kartona të verdhë: Danielson.
Suedia: Olsen; Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson; Sebastian Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg; Quaison, Isak.
Polonia: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Puchacz, Jozwiak, Krychowiak, Klich, Zielinski, Swiderski, Lewandowski.

44' Nuk ka ndryshim të rezultatit.

41' Suedia është në epërsi me 1:0 ndaj Polonisë.

38' Po shkojnë ndeshjet drejt fundit të pjesës së parë.

35’ Spanja ka epërsinë. Ky rezultat e kualifikon Spanjën.

Sllovakia – Spanja 0:1
Stadiumi “de La Cartuja” në Sevilla.
Gjyqtar: B. Kuipes (Hoalanda).
Kartona të verdhë: Duda.
Shënues: Dubravka (30’-autogol).
Sllovakia: Dubravka, Pekar, Satka, Skriniar, Hubocan, Kucka, Hrosovsky, Koscelnik, Hamsik, Mak, Duda.
Spanja: Unai Simon; Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Moreno.

Suedia – Polonia 1:0
Stadiumi “Gazprom Arena” në St. Petesburg.
Gjyqtar: M. Oliver (Anglia).
Shënues: Forsberg (2’).
Kartona të verdhë: Danielson.
 Suedia: Olsen; Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson; Sebastian Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg; Quaison, Isak.
Polonia: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Puchacz, Jozwiak, Krychowiak, Klich, Zielinski, Swiderski, Lewandowski.

32’ Spanja është shumë më e mirë.

30' Sarabia godet fortë nga 16 metra dhe qëllon shtyllën, portieri Martin Dubravka bën gafë, duke tentuar që topin e rikthyer ta largojë e futi me dorë në rrjetë. Spanja avancon me 0:1.

24' Morata nga rreth 17 metra godet fortë por portieri Dubravka grushton në korne.

23' Spanja është në presion ttë rezultatit.

19’ Ndeshje të luftuar mes Sllovakisë dhe Spanjës po ashtu edhe mes Suedisë e Polonisë. 

Sllovakia – Spanja 0:0
Stadiumi “de La Cartuja” në Sevilla.
Gjyqtar: B. Kuipes (Hoalanda).
Sllovakia: Dubravka, Pekar, Satka, Skriniar, Hubocan, Kucka, Hrosovsky, Koscelnik, Hamsik, Mak, Duda.
Spanja: Unai Simon; Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Moreno.

Suedia – Polonia 1:0
Stadiumi “Gazprom Arena” në St. Petesburg.
Gjyqtar: M. Oliver (Anglia).
Shënues: Forsberg (2’).
Kartona të verdhë: Danielson.
 Suedia: Olsen; Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson; Sebastian Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg; Quaison, Isak.
Polonia: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Puchacz, Jozwiak, Krychowiak, Klich, Zielinski, Swiderski, Lewandowski.

15' Sllovakia dhe Spanja, edhe më tej 0:0.

13' Spanja në presion.

11' Alvaro Morata nuk shënon nga penalltia, portieri Dubravka e lexon këndin e mbron gjuajtjen e tij.

Koke pengohet dhe gjyqtari pasi shikoj sistemin VAR, akordoi penallti.

10' Sllovakia po has në vështirësi. Koke pengohet dhe penallti. 

7’ Spanja po ka iniciativën dhe i duhet  fitorja, ndryshe paketon valixhet.

5' Morata rrezikon por nuk godet si duhet.

2' Suedia kalon në epërsi, falë futbollistit Emil Forsberg.

1' Fillojnë ndeshjet.

Ndeshja mes Sllovakisë dhe Spanjës është sikur finale. Sllovakisë i mjafton vetëm një pikë e Spanjës i duhet vetëm fitorja për kualifikim.

Në grupin E Suedia kryeson me 4 pikë, pasojnë Sllovakia 3, Spanja 2 dhe Polonia 1.

Sllovakia – Spanja

Stadiumi “de La Cartuja” në Sevilla.
Gjyqtar: B. Kuipes (Hoalanda).
Sllovakia: Dubravka, Pekar, Satka, Skriniar, Hubocan, Kucka, Hrosovsky, Koscelnik, Hamsik, Mak, Duda.
Spanja: Unai Simon; Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Moreno.

Suedia – Polonia

Stadiumi “Gazprom Arena” në St. Petesburg.
Gjyqtar: M. Oliver (Anglia).
Suedia: Olsen; Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson; Sebastian Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg; Quaison, Isak.
Polonia: Szczesny, Bereszynski, Glik, Bednarek, Puchacz, Jozwiak, Krychowiak, Klich, Zielinski, Swiderski, Lewandowski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat