Davor Shuker nuk është më kryetar!

Futboll

Davor Shuker nuk është më kryetar!

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 20:29
Davor Shuker nuk është më kryetar!

Federata Kroate e Futbollit (HNS) i dha fund presidencës së Davor Shuker pas nëntë vitesh, duke votuar njëzëri si pasardhës të tij drejtorin ekzekutiv aktual federal, Marijan Kustiç, kandidati i vetëm.

Shuker, 53 vjeç, nuk gjeti asnjë mbështetje për rizgjedhjen, por tha se ishte i lumtur që “ka qenë pjesë e sukseseve më të mëdha të futbollit kroat si si lojtar ashtu edhe si president i HNS”.

Ish -sulmuesi i Real Madridit ishte pjesë e ekipit kombëtar që përfundoi i treti në Kupën e Botës 1998 në Francë – dhe me gjashtë gola ishte golashënuesi më i mirë i turneut – dhe shikoi si president finalen e humbur kundër Francës në Kupën e Botës 2018 në Rusi.

Arsyet e largimit të tij nuk janë të qarta, por sipas mediave Shuker nuk do të kishte përballuar me vendosmërinë e nevojshme vështirësitë e ndryshme që po kalon futbolli kroat, veçanërisht pas krizës Covid-19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat