Samir Nasri pensionohet nga futbolli

Futboll

Samir Nasri pensionohet nga futbolli

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 13:05
Samir Nasri pensionohet nga futbolli

Ish ylli i Arsenalit dhe Manchester Cityt, Samir Nasri ka njoftuar se do të tërhiqet nga futbolli në moshën 34-vjeçare.

Nasri fitoi dy tituj të Premier Ligës, në 2011-12 nën drejtimin e Roberto Mancini dhe 2013-14 nën Manuel Pellegrini, në stadiumin Etihad duke luajtur 46 herë në të gjitha garat në të dy sezonet.

Klubi i fundit i mesfushorit francez ishte skuadra belge Anderlecht, e menaxhuar nga ish-bashkëlojtari i Cityt, Vincent Kompany, por ai u lirua në vitin 2020.

Nasri, i cili u bë konsulent për kanalin televiziv francez Canal + në fillim të këtij muaji, përmendi ndalimin e tij prej 18 muajsh të dopingut si një arsye kryesore për të lënë sportin.

Ai tha: ‘Një episod më lëndoi keq dhe ndryshoi marrëdhënien time me futbollin: pezullimi im.

“Ka qenë shumë e padrejtë, nuk kisha marrë asnjë produkt doping. Ishte vetëm një injeksion i vitaminave sepse isha i sëmurë. Më ndaloi në gjurmët e mia”, kishte theksuar francezi.

Pas depërtimit në klubin e vendlindjes Marseille, reprezentuesi francez, Nasri fitoi kalimin e tij në Premier Ligë me Arsenalin.

Ai më pas u transferua te rivalët e tyre anglezë Manchester City, duke fituar një Kupë të Ligës, një Superkupë si dhe dy titujt e ligës.

Sidoqoftë, ai luftoi pasi u largua nga klubi, dhe pas një huazimi në Sevilla kishte disa periudha të shkurtra, në anën turke Antalyaspor, West Ham dhe Anderlecht, si klubet e fundit të karrierës së tij. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat