Saliba i dërgon mesazh Artetas

Futboll

Saliba i dërgon mesazh Artetas

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 13:56
William Saliba

Qendërmbrojtësi i Arsenalit, William Saliba ka folur më shumë për huazimin e tij aktual në Ligue 1 me Marseille dhe se si ka ndikuar tek ai deri më tani.

Sezoni 2021-22 e ka parë William Saliba të rritet gjatë huazimit të tij larg Arsenalit me Marseille.

Kishte thirrje të forta nga tifozët e Arsenalit për t’i dhënë 20-vjeçarit një aventurë në ekipin e parë pas largimit të David Luiz, por Mikel Arteta vendosi që ai nuk ishte plotësisht gati.

Kështu që ai u dërgua në Francë për një huazim të dytë, këtë herë në ‘Stade Veledrome’ pasi kaloi sezonin 2020-21 në huazim me Nice, ku ai ka pasur performanca jashtëzakonisht të mira deri më tani.

Saliba ka luajtur çdo minutë nga të gjitha, përveç një ndeshje në Ligue 1 deri më tani, përfshirë përplasjen e braktisur në mënyrë dramatike me ish-klubin e tij, dhe ai kohët e fundit ka shprehur ndjenjat e tij në lëvizje.

“[Pablo] Longoria më tha se nëse dua të arrij nivelin e ardhshëm në progresin tim, duhet të vij këtu. Nëse mund të performoni në Marsejë, për të luajtur nën këtë presion, mund të luani kudo tjetër, “tha Saliba në një intervistë me ‘Telefoot’, nëpërmjet ‘Get French Football News’.

“Unë as nuk kisha nënshkruar ende dhe tashmë po merrja mesazhe nga mbështetësit. Unë kurrë nuk kam parë pasion si ky, në këtë qytet e vetmja gjë që ka rëndësi në OM.

“Me [Jorge] Sampaoli, ne duhet të japim gjithçka nga fillimi në fund. Ne nuk mund t’i bëjmë gjërat me gjysmë zemre. Ndonjëherë nuk u jap fuqi të mjaftueshme kalimeve të mia dhe ai më thotë: ‘ato janë kalime të fëmijëve!’ ”

Siç qëndrojnë gjërat, duket se vendimi për ta huazuar përsëri po i bën Salibës favore.

Është diçka me të cilën pa dyshim pajtohet edhe ish-mbrojtësi i djathtë i Arsenalit, Bacary Sagna. Gjatë periudhës së huazimit të Saliba me Nice, Sagna hodhi lëvdata për klubin e tij të vjetër për atë që ai e pa si një vendim “të zgjuar”.

“Unë nuk jam i befasuar sepse ai është bashkuar me ligën më të mirë në botë,” tha Sagna në një intervistë me ‘Goal’ në mars.

“Të jesh i mirë në Francë është krejtësisht ndryshe nga dëshmimi i tij në Premier Ligë.

“Unë ende kam besim tek ai, mendoj se ai është një lojtar i mirë dhe mund të përshtatet me Arsenalin sepse e kam parë të luajë shumë herë.

“Ai po bën mirë në Nice dhe ndoshta ka qenë lojtari i tyre më i mirë. Në atë moshë ju duhet të luani. Ai ka potencial të madh dhe në Francë njerëzit e dinë këtë.

“Dërgimi i tij nuk është një gjë e keqe, nuk është një ndëshkim. Për mua është e mençur ta dërgosh atë [në huazim], në vend që ai të jetë në stol apo as të jetë në skuadër”, kishte theksuar Sagna. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat